Uoči sutrašnje zvanične obnove pregovora između Izraelaca i Palestinaca nakon pet godina, Izrael je objavio spisak 26 palestinskih zatvorenika koje će danas pustiti na slobodu. Izraelska vlada je prethodno odobrila izgradnju 1.200 novih stanova u naseljima na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu.


Cilj mirovnih pregovora, koji su rezultat „šatl diplomatije“ državnog sekretara SAD Džona Kerija, jeste nalaženje istorijskog rešenja za višedecenijski konflikt između Izraelaca i Palestinaca. Iako su obe strane skeptične kada je reč o ishodu, rok za postizanje sporazuma je maj sledeće godine.

Spisak imena palestinskih zatvorenika objavljen je u nedelju kasno uveče. Oni su deo grupe od ukupno 104 zatvorenika, koji su optuženi da su učinili krivična pre dvadeset godina i na slobodu će biti puštani u fazama, tokom narednih devet meseci. Očekuje se da oni koji su optuženi za najteža krivična dela budu pušteni u poslednjoj fazi, preneo je Gardijan.

Kako se navodi u saopštenju iz kabineta izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, od 26 zatvorenika 14 će biti deportovano u Pojas Gaze, a 12 će biti vraćeno na okupiranu Zapadnu obalu. Svi su osuđeni za ubistvo ili za saučesništvo u ubistvu. Jedan od njih je u zatvoru proveo 28 godina.

Za zatvorenike se na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze priprema specijalni doček. Kako se navodi, oni će biti proglašeni za heroje. Puštanje palestinskih zatvorenika na slobodu će najverovatnije dati bar kratkoročne rezultate, ocenjuju analitičari, te se s palestinske strane očekuje pozitivniji odnos prema pregovorima. Upravo je iz tog razloga palestinski predsednik Mahmud Abas i insistirao na oslobađanju zatvorenika pre povratka za pregovarački sto.

Analitičari ocenjuju da saopštenje Urija Ariela, izraelskog ministra za stambena pitanja i ekstremnog desničara, o planovima o izgradnji novih stanova na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu zapravo predstavlja kompenzaciju za puštanje palestinskih zatvorenika na slobodu. Odluka o radovima navodno je doneta u saradnji sa američkim zvaničnicima u okviru priprema za pregovore. „Amerikanci su pristali na umerene građevinske radove u zamenu za oslobađanje zatvorenika“, navodi se u izraelskim novinama.

U istočnom Jerusalimu u naredne dve godine biće izgrađeno osam stotina stanova. Prema međunarodnom pravu, izraelska naselja na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu su nezakonita. Ariel je, međutim, rekao da „nijedna zemlja ne dobija naređenja od drugih zemalja gde može a gde ne može da gradi“. S druge strane, izraelski ministar finansija Jair Lapid je takvu odluku Vlade ocenio kao „veliku grešku“ i naglasio da ona „ne pomaže mirovnim pregovorima“.

Protest u Jerusalimu

Mala grupa Izraelaca, koji su u napadima pre dvadeset godina izgubili članove porodica, protestovali su u Jerusalimu zbog oslobađanja palestinskih zatvorenika. Neki od učesnika protesta bili su izmazani crvenom farbom, koja je simbolizovala krv na rukama zatvorenika. „Dvadeset tri godine ne mogu da spavam jer pokušavam da shvatim šta se u tim trenucima dogodilo mom sinu. Istražitelji su nam rekli da je uspeo da potrči 80 metara pre nego što je ubijen. Neka ministri razmisle o tome pre nego što potpišu saglasnost za oslobađanje zatvorenika“, izjavio je jedan od učesnika protesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari