SAD imaju rezervni plan B ako češki parlament odbije da ratifikuje sporazum o razmeštanju radara američkog antiraketnog štita u Češkoj, ali za Vašington bi to bilo veliko razočaranje, izjavio je u Pragu šef američke Agencije za protivraketnu odbranu general Henri Obering.

U intervjuu koji je juče objavio češki dnevnik Lidove novini, Obering je istakao da su Poljska i Češka optimalne lokacije za bazu deset raketa presretača.

„Ali to ne znači da ne postoje dalje mogućnosti. Bilo bi to razočaranje kako za nas tako i za NATO. To važi posebno za radar, zato što on doprinosi odbrani i od raketa kratkog dometa, što je značajno za Alijansu“, kazao je Obering i dodao da Vašington ima plan B. Američki general izrazio je bojazan i zbog odugovlačenja parlamentarnog glasanja u Češkoj o razmeštanju radara. Češka vlada oteže glasanje jer nije sigurna da li će uspeti da pridobije dovoljno poslanika u Donjem domu da daju zeleno svetlo za radar, pošto je pored reformi u zdravstvu upravo protivljenje američkom radaru donelo trijumfalnu pobedu opozicionoj levici na nedavnim regionalnim i izborima za trećinu mesta u Senatu.

„Jedina stvar koje se plašim jesu rokovi. Ratifikacija sporazuma o štitu u Poljskoj i Češkoj jeste ključni faktor bez kojeg ne može da se razmesti štit. To, naravno, produžava period u kojem će se dalje širiti raketne tehnologije i povećavati opasnost“, kazao je Obering. General je apelovao da Poljska, koja još nije ni potpisala sporazum SOFA o regulisanju boravka američkih vojnika na njenoj teritoriji i Češka, u kojoj je sve sporazume većpotpisala vlada, ne otežu dugo proces ratifikacije. „Ne radi se samo o SAD. Rečje i o NATO – radar ima važnu ulogu u protivraketnoj arhitekturi NATO“, upozorio je Obering na stranicama Lidovih novina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari