Vašington je saopštio jutros da očekuje od Moskve da izruči bivšeg saradnika američke Nacionalne službe za bezbednost (NSA) SAD, kako bi odgovorio na optužbe koje je američko pravosuđe podnelo protiv njega.
„Imajući u vidu saradnju (sa ruskim vlastima) posle napada na Bostonskom maratonu i raniju saradnju sa Rusijom na jačanju bezbednosti, uključujući izručenje Rusiji na zahtev Moskve krupnih kriminalaca, nadamo se da će ruska vlada razmotriti sve opcije kako bi Snouden bio izručen SAD“, izjavila je portparolka Bele kuće zadužena za pitanja bezbednosti, Kejtlin Hejden.
Hejden je dodala da je razočarana zato što je Hongkong dozvolio da Snouden otputuje za Moskvu, „uprkos zahtevu pravosuđa SAD da bude priveden i isporučen“, kao što je predviđeno bilateralnim sporazumom.
Portparolka je dodala da su SAD diplomatskim putem uputile zvaničnu kritiku zbog postupka Hongkonga.
Snouden je juče napustio Hongkong, gde se nalazio od 20. maja. Uoči odlaska je medijima prosledio informacije o tome kako SAD nadziru telekomunikacije u zemlji i svetu.
Ekvadorski ministar spoljnih poslova Rikardo Patinjo izjavio je danas da vlasti u Kitu „razmatraju“ slučaj bivšeg saradnika američke Nacionalne službe za bezbednost (NSA) Edvarda Snoudena, koji je azil zatražio u toj zemlji.
„Primili smo zahtev za azil… Razmatramo slučaj uz veliku odgovornost“, rekao je novinarima Patinjo u Hanoju, gde boravi u zvaničnoj poseti Vijetnamu. Patinjo je rekao da vlasti Ekvadora znaju da se Snouden nalazi u Moskvi i da su u kontaku sa tamošnjim vlastima. Prema pisanju ruske štampe, Snouden bi danas iz Moskve trebalo da otputuje na Kubu a zatim i u Ekvador.
Napadi na internet u Kini iz SAD mogli bi delom da budu delo američke vlade, a kineski stručnjaci smatraju da Vašington treba Kini da iznese objašnjenje o tome, piše danas kineski list Čajna dejli.
Situacija o napadu na internetu otvorena je posle slučaja bivšeg saradnika američke Nacionalne službe za bezbednost (NSA) Edvarda Snoudena, koji je azil zatražio u Ekvadoru, pošto ga je Vašsington optužio za špijunažu.
Snouden je jednom listu iz Hongkonga rekao da su američki špijuni ulazili u kompjuterske programe kineskih kompanija mobilne telefonije i da su krali sms poruke i milione podataka kineskih građana.
„Stepen američkog nadgledanja internet informacija u Kini je šokantan i iznad očekivanja“, rekao je kineski istraživač Đia Siudong iz kineskog Instituta za međunarodna istraživanja.
„SAD su najveći izvor stranih napada na Kinu. Sada Snouden kaže da su mnogi ti napadi bili uz podršku američke vlade“, piše Čajna dejli.
Snouden je rekao da Američka nacionalna službe za bezbednost “ radi sve vrste internet napada na kompanije kineske mobilne telefonije i da se kradu tako podaci i putem sms poruka“.
Prema njegovim rečima, NSA je napala u januaru za samo jedan dan podatke iz 63 kompjutera i servera Univerziteta Cingua, kao i provajder kompanije Pacnet iz Hongkonga, piše Čajna dejli.
Rusi „preslišali“ Snoudena
Ruska tajna služba sigurno je od juče ispitala bivšeg saradnika američke Nacionalne službe za bezbednost (NSA) Edvarda Snoudena, koji je objavio informacije o tome da SAD nadziru telekomunikacije u zemlji i svetu, ocenili su analitičari.
Snouden se nalazi u Moskvi, gde je juče doputovao iz Hongkonga i zatražio azil u Ekvadoru. „Ruske obaveštajne službe i služba za kontrašpijunažu imaju mnogo pitanja koja bi postavili nekome ko je do te mere informisan. Ne sumnjam da će to i učiniti“, rekao je sinoć agenciji Interfaks izvor u službi bezbednosti Rusije. Vojni analitičar Pavel Felgenhauer rekao je za agenciju Frans pres da je Snouden zanimljiv ruskoj Federalnoj službi bezbednosti zbog toga što može da prenese podatke o tehničkom aspektu pribavljanja informacija. Snouden bi danas trebalo iz Moskve da otputuje na Kubu, avionom ruske kompanije Aeroflot.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.