Vašington post: Trampizam postoji u Evropi i širi se 1foto: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Iako Donalda Trampa deli još 11 sedmica od preuzimanja predsedničke dužnosti, njegov stil i taktike šire se već neko vreme preko Atlantskog okeana, zadajući potres evropskoj politici, navodi Vašington post.

List navodi da Tramp – u očima evropskog kontinenta – nije samo političar koji je okrenuo izbore u SAD-u naglavačke, preoblikovao Republikansku stranku u kult ličnost i potkopao tradicionalna savezništva Vašingtona, već je i “prenosnik zaraze”, budući da predstavlja “opasan uzor” za ambiciozne evropske čelnike.

Navodi i primere evropskih političara koji se ponašaju slično Trampu u mnogim aspektima. U Britaniji je 44-godišnja desničarka Kemi Badenoč, koja je poreklom iz Nigerije i opisuje se kao radikalna, osvojila mesto predsednice Konzervativne stranke, prenosi Al Džazira.

Simpatizeri

Iako svojim fizičkim izgledom ne podseća na Trampa, budući da su njeni roditelji pripadnici zapadnoafričke etničke grupe Joruba i većinu svog detinjstva je provela u Nigeriji, u velikoj meri se može upoređivati s novoizabranom američkom predsednikom.

Dok je prošlog meseca vodila izbornu kampanju za vođstvo svoje stranke, Badenoč je napala politike koje podržavaju različitosti i imigraciju, kao i “birokratsku klasu” u Britaniji.

Izjavila je da bi čak 10 odsto britanskih državnih službenika trebalo biti u zatvoru zbog stvari poput “agitiranja”, što je Vašington post nazvao oponašanjem Trampovog stila prezira prema takozvanoj “dubokoj državi”.

U Nemačkoj su ekstremno desničarska stranka Alternativa za Nemačku (AfD) i jedan od njenih čelnika osuđeni zbog izjava koje su bile nalik nacističkoj ideologiji.

Američki list je istakao kako ni evropska levica nije imuna na Trampov uticaj. U Parizu se odek njegovog odbijanja izbornih rezultata 2020. godine mogao čuti od Žan-Lik Melanšona, vođe levičarske stranke Nepokorena Francuska (LFI).

Neposredna opasnost

Melanšon je napao novu desničarsku vladu, opisujući je kao nelegitimnu, s obzirom na to da je njegov levičarski blok zauzeo prvo mesto na parlamentarnim izborima i imao je pravo na formiranja vlade.

Novinari navode da je novoizabrani američki predsednik vrlo omražen u Evropi jer je instinktivno neprijateljski nastrojen prema Starom kontinentu. Oduvek je verovao da Severnoatlantski savez (NATO) osigurava Evropljanima američko sigurnosno pokriće na račun američkih poreznih obveznika.

Strah i prezir koje Tramp izaziva možda neće imati značajniji uticaj na njegove imitatore koji su duboko fascinirani njegovom ličnošću. Prema listu, on uživa poštovanje “neliberalnih i fanatičnih” lidera poput premijera Viktora Orbana u Mađarskoj, Roberta Fica u Slovačkoj i holandskog političara Gerta Vildersa.

Vašington post dalje navodi da evropski narodi možda “preziru” Trampa, ali da će ga mnogi njihovi čelnici verovatno nastojati umiriti. Sigurno će više njih pokušati isprobati Trampove taktike, koje su se pokazale vrlo uspešnima u Sjedinjenim Američkim Državama, prilagođavajući ih evropskoj publici. Prema tome, opasnost od širenja fenomena “trampizma” i dalje ostaje prisutna u Evropi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari