Vašington tajms je pozivajući se na visokopostavljene predstavnike administracije Džordža Buša saopštio da su SAD uvele sankcije protiv tri ruske kompanije – Rosoboronoeksporta, Tulskog konstruktorskog biroa uređaja i Kolomenskog konstruktorskog biroa mašinogradnje. Sankcije su uvedene i protiv Rusa Alekseja Safonova.
Vašington tajms je pozivajući se na visokopostavljene predstavnike administracije Džordža Buša saopštio da su SAD uvele sankcije protiv tri ruske kompanije – Rosoboronoeksporta, Tulskog konstruktorskog biroa uređaja i Kolomenskog konstruktorskog biroa mašinogradnje. Sankcije su uvedene i protiv Rusa Alekseja Safonova. Taj „crni spisak“ pripremljen je još 22. decembra.
Prema tom dokumentu, sankcijama podležu ukupno 24 strana pravna i fizička lica iz Kine, Irana, Iraka, Meksika, Malezije, Sirije, Pakistana, NR Kine, Sudana i Rusije. Kao povod za kaznene mere poslužili su ugovori Rosoboronoeksporta sa Sirijom u vrednosti od skoro 10 milijardi dolara. U skladu sa sankcijama, svim strukturama i pododeljenjima federalne vlade SAD zabranjeno je da obavljaju bilo kakve ugovorne operacije o isporuci ili uslugama pravnim i fizičkim licima koji su na spisku, zabranjeno im je da pružaju bilo kakvu pomoć preko vlade SAD i zabranjuje im se da izdaju bilo kakve izvozne licence za trgovinske operacije sa tim licima. Valerij Kartavčev, rukovodilac službe za veze sa javnošću i medijima preduzeća Rosoboronoeksport izjavio je za RIA Novosti sledeće: „Iz godine u godinu naša kompanija povećava obime isporuka naoružanja i vojne tehnike u inostranstvo, faktički udvostručivši taj izvoz u poslednjih pet godina. Mi nastupamo na novim tržištima, pored ostalog u zemljama Latinske Amerike“. Prvi zamenik predsednika komiteta Državne dume za međunarodne odnose Leonid Slucki je uvođenje sankcija označio kao nepravedno. „Ruske tehnologije su konkurentne na svetskom tržištu i po svoj prilici se SAD i boje upravo konkurencije“. Direktor Centra za analizu strategije i tehologija Ruslan Puhov smatra da će sankcije SAD neznatno uticati na rad ruskih kompanija.
Sankcije koje su uvedene Rosobopronoeksportu avgusta 2006. godine još nisu ukinute. Sada, po mišljenju Ruslana Puhova, uzvratni i sasvim logični korak Rusije može biti ograničenje na kupovinu američkih „Boinga“, tako da američke kompanije mogu imati više štete nego ruske.
Uzimajući u obzir nove sankcije Rosoboronoeksport nema razloga da brine: kompanija ne samo da je najveći proizvođac titana – VSMPO – „Avisma“ u svetu, i ne samo da kontroliše 50 procenata helikopterskog holdinga Oboronprom, već je i jedini izvoznik oružja iz Rusije. Osim ova tri odbrambena preduzeća, među objektima američkih sankcija navodi se i izvesni Aleksej Safonov. Ni eksperti, ni zvanični predstavnik Rosoboronoeksporta ne znaju o kome se radi jer saradnika sa takvim imenom u kompaniji nema. Bušova administracija je počev od 2001. uvodila sankcije protiv stranih kompanija preko 40 puta. U SAD se aktivno koristi zakon „o neširenju naoružanja u Iran i Siriju“ i po oceni niza eksperata, te sankcije su u koliziji sa međunarodnim pravom. Ukupno je od početka 90-ih godina pod sankicjama SAD 18 ruskih preduzeća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.