Veće plate i onima koji nisu videli obolele 1Klinički centar Niš Foto: Beta/Saša Đorđević

Deo zaposlenih u Kliničkom centru Niš „ogorčen“ je raspodelom stimulacija za rad sa kovid pacijentima jer „mnogi koji su dolazili u dodir sa takvim pacijentima nisu dobili ni dinar“, dok su neki „koji ih nisu ni videli“ primili „debele koverte“.

UGS Nezavisnost u ovom KC je zbog toga uputio zahtev Ministarstvu zdravlja i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje da se aktuelna odluka o stimulaciji izmeni, te da tu vrstu nagrade dobiju svi zaposleni koji su direktno ili indirektno radili sa kovid pacijentima.

Prema navodima radnika niškog KC, stimulaciju do sada nisu dobili, uprkos tome što su imali kontakt sa infiriciranima korona virusom, zaposleni na više klinika, među kojima i oni na Onkologiji ili Rendgenu, te u kliničkim ambulantama, Urgentnom centru, biohemijskoj laboratoriji, trijaži na ulazu u zgradu novog KC, obezbeđenju, odvozu i reciklaži medicinskog otpada, pranju infektivnog veša, servisiranju kvarova i slično.

Razlog za ovakvu prikraćenost je državna odluka da stimulacija sleduje zaposlenima u kovid sistemu, odnosno „crvenoj zoni“, ali ne i ostalima, bez obzira što su bili u dodiru sa inficiranima.

– Doživeo sam da me doktor koji nije ni video kovid pacijenta zove u kafanu jer je dobio 62.000 dinara na ime kovid dodatka, kaže jedan od zaposlenih na Klinici za onkologiju.

– Hemoterapija i zračenje nisu stali nijednog trenutka, a da ne pričamo da smo bili suočeni i sa pozitivnim onkološkim pacijentima koji su dolazili na dijagnostiku, kao što su skener i ultrazvuk, dodaje drugi radnik ove klinike, koji do sada, takođe, nije primio stimulaciju.

–  U početku, u martu i aprilu, mi u Urgentnom centru nismo znali ko je zaražen a ko ne, ali smo sve pacijente morali da zbrinemo, kaže zaposleni u ovom delu niškog KC koji je ostao bez te vrste nagrade.

– I mi smo 24 časa primali i radili kovid uzorke, dodaje radnica u Biohemijskoj laboratoriji KC, naglašavajući da „nije ljudima ni do para, već do toga što se nipodaštava nečiji rad“.

Sindikat Nezavisnost je, zbog ovakvih slučajeva, nadležnom ministarstvu i RFZO prošle sedmice uputio dopis u kojem zahteva da svi zdravstveni radnici koji se u vreme epidemije direktno ili indirektno susreću sa infektivnim pacijentima i materijalom dobiju stimulaciju, s tim što bi ona za radnike u kovid objektima iznosila do 30 odsto zarade, a za one izvan njih do 20 odsto.

U dopisu se podseća i da su zaposleni u kovid bolnicama znali da imaju kontakt sa zaraženima i imali kompletnu zaštitnu opremu, a da oni izvan njih to nisu znali i posedovali.

U dopisu, koji je potpisao predsednik UGS Nezavisnost u niškom KC Miodrag Stojković, traži se, takođe, da se u zdravstvenim ustanovama „formiraju komisije koje će odlučivati o opravdanosti ove vrste nagrađivanja“, pošto postoje informacije o personalnim zloupotrebama.

– Ima različitih informacija o tome da su neki debelo nagrađeni a da nisu zaslužili. Stimulaciju su, recimo, dobijali i zaposleni za prekovremeni rad, ili čak za rad od kuće, što je krivično delo jer su epidemiju na taj način iskoristili za sticanje materijalne dobiti. Po njenom okončanju, obratićemo se ne samo Ministarstvu zdravlja, nego i inspekciji rada i Privrednom kriminalu, kako bi se ovakve zloupotrebe rasvetlile, rekao je Stojković za Danas.

U upravi niškog KC su, pak, za naš list kazali da ta ustanova deli stimulacije „na osnovu pristiglih dopisa Ministarstva zdravlja i dopisa RFZO u kojima su jasno navedena uputstva“.

Stimulacije dobijaju „zdravstveni i nezdravstveni radnici koji su bili upućeni na rad u kovid bolnice, u rasponu od deset do 30 odsto od osnovne zarade u julu, a koji zavisi od broja radnih sati provedenih na radu u kovid bolnicama tokom marta, aprila, juna i jula ove godine“.

„Svako od koordinatora kovid bolnica KC Niš bio je zadužen da dostavi radne liste zaposlenih koji su za to vreme zbrinjavali i lečili kovid pacijente u objektu čiji su rad koordinisali, a koje su sadržale podatke o broju sati faktičkog radnog vremena“ precizirala je uprava niškog KC.

Dve trećine zaraženih radilo izvan „crvene zone“

Predsednik Nezavisnosti u niškom KC Stojković kaže da je ovaj sindikat u poslednja dva meseca podelio materijalnu pomoć svojim članovima koji su oboleli od kovida 19, a njih je bilo 60. Od toga broja, samo 30 odsto njih je radilo u „crvenoj zoni“, dok su ostali bili na drugim radnim mestima, što je „još jedan dokaz da su svi zaspoleni u niškom KC izloženi infekciji“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari