Veče sa nacističkim kraljem propagande - Gebelsom 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Dnevne novine Vreme od 27. januara 1938. godine donose reportažu sa nacističkim kraljem propagande – Gebelsom, sa kojim je novinar proveo jedno veče na filmskom balu, dok Drugi svetski rat još nije ni počeo.

Novinar lista Vreme piše da je stigao u Minhen na vreme za karnevale. U pitanju je kulturna novinarska poseta. O Minhenu je pisao kao umetničkom gradu, koji je “večito razdragan sa pivnicama gde se toči pivo još pre Kosovskog boja i gde se za godinu dana popije više nego u celoj Jugoslaviji”.

Veče sa nacističkim kraljem propagande - Gebelsom 2

U vrevi karnevalskoj novinari su se okupili u jednom trenutku oko Gebelsa. “On je govorio u raspoloženju dobrom o svojoj velikoj želji da nas jednom poseti u Jugoslaviji”, piše novinar.

Dalje su išli da posete Hitlerov kabinet.

Veče sa nacističkim kraljem propagande - Gebelsom 3

“Uveli su nas, novinare, kroz aulu zastava na gornji sprat gde zasedaju partijski vrhovi u kadrinalskim, kožnim foteljama, pod znakom kukastog krsta i urezanim velikim datumima stranke”, opisuje srpski novinar posetu Mrkoj kući. “Nacrte za kuću dao je sam Firer… Jedine ukrase koje smo tu videli su bili dva lika Fridriha Velikog i samrtnička maska. Jedini imperator kojeg Vođa ceni”.

List Vreme od pre 80 godina donosi i dodatnu vest na tekst o kojem smo juče pisali, odnosno da je u Beogradu 1938. godine na sat vremena mogla da se vidi polarna svetlost. Vreme piše da je ova pojava izazvala veliku paniku građana, koji su verovali da je – došao smak sveta.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda takođe piše da je panika zbog polarne svetlosti izbila i u drugim delovima Evrope jer su u Čehoslovačkoj zvali vatrogasce da – gase požar na nebu.

Tu je i zanimljiv tekst o Francuskinjama koje se bore za pravo glasa. Daje se “mali portret bivše supruge predsednika francuske Vlade”.

Veče sa nacističkim kraljem propagande - Gebelsom 4

“Decenijama su se savremene i emancipovane Francuskinje borile za pravo glasa. Ali sve do danas one su veoma malo uspele u toj svojoj borbi”, piše Pravda od izveštača iz Pariza. “ I sama pokojna gđa Blum, supruga bivšeg predsednika francuske Vlade, žalila se nedavno novinarima kako su žene u Francuskoj zapostavljene i kako muški pol s njima grubo i svirepo postupa”.

Ipak, novinar komentariše da je gđa Blum “malo preterala jer su Francuzi poznati kao najgalantiji muškarci, kada je reč baš o ženama!”

Veče sa nacističkim kraljem propagande - Gebelsom 5

U zemlji u kojoj su žene tek šest godina posle ovog novinarskog teksta dobile pravo glasa, novinar piše da se upravo predstavnica francuskih borkinja sa suprugom odlično slaže. Ali, kada dođe do političke polemike među njima, “odmah izbija bura”.

Pravda još piše i o 400 mrtvih jer je Sijamski kralj priredio trku za slonovima. “Lov se obavlja po starom ritualu i bez oružja, jer lovcima nije stalo da zveri dotuku, već da ih žive pohvataju”, piše se u članku.

Ipak, program se nije odvijao po planiranom redu. Slonovi su “podivljali”, bacili su lovce i hajkače i navalili na velike mačke, koje su se u tom trenutku pojavile.

“Posle nekoliko sekundi, bilo je polje prazno. Ni jednog slona, ni divljeg ni pitomog, nije bilo na daleko ni na široko. Ali od nekoliko hiljada građana iz Bankoka oko četiri stotine se nije vratilo svojim kućama”, piše Pravda, prenoseći izveštaj iz Londona.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari