Na osnovu iskustava svedočenja u SAD koje smo 2000. imali u organizaciji Instituta za mir shvatili smo koliko je važno da se pre rešavanja kosovskog statusa istina o položaju Srba i srpskih svetinja na KiM pod protektoratom UN čuje tamo gde se donose odluke.
Zbog toga je u dogovoru sa Eparhijom raško-prizrenskom 2006. doneta odluka o angažovanju američke kancelarije za lobiranje. Ne znam iz kojih je izvora ERP plaćala te usluge, ali mi je poznato da je na ime sporazuma iz 2006. isplaćeno 600.000 dolara i još sto hiljada na ime njegovog produženja 2007, mada su usluge trajale znatno duže od ugovorenih obaveza. Prema mojim saznanjima, kosovski Albanci su za lobiranje u SAD uložili više od 30 milijardi dolara – izjavio je danas pred Višim sudom u Beogradu predsednik Srpskog nacionalnog veća KiM Dragan Velić koji u ime SNV potpisao Sporazum o lobiranju sa američkom kancelarijom „Venbl“.
Velić je, između ostalog, objasnio da na inicijativu i u dogovoru sa ERP na čelu sa tadašnjim episkopom Artemijem odlučeno da je svrsishodnije da Sporazum o lobiranju potpiše SNV KiM, kao udruženje građana koje se bori za ostanak Srba u južnoj pokrajini jer su među njegovim članovima politički lideri koji mogu merodavno da svedoče pred međunarodnim zvaničnicima i institucijama o situaciji na Kosovu.
Prema njegovim rečima, ovo SNV osnovano u junu 2000. posle povlačenja sa KiM svih državnih institucija Srbije, nije moglo da plati lobiranje jer nije imalo ni sopstvena sredstva niti donacije, njegovo članstvo je radilo volonterski i samo se finansiralo, a u Srbiji je uspelo da se registruje tek 2002, uz pomoć pravnika iz tadašnjeg Ministarstva dijaspore.
Velić je objasnio da je bio upoznat sa svim lobističkim aktivnostima američkog političkog analitičara, bivšeg diplomate, savetnika za spoljnu politiku i nekadašnjeg lobiste firme „Vanebl“ Džejmsa Džatrasa i advokatskih kancelarija u kojima je radio na lobiranju, kao i Američkog saveta za Kosovo koji je u tu svrhu bio osnovan, te da je u ime SNV dao pisanu saglasnost za produžetak ugovora.
Predsednica sudskog veća Višeg suda u Beogradu Marina Anđelković naložila je danas Višem javnom tužilaštvu da najkasnije do 10. februara ove godine zbog promene okolnosti – smrti vladike Artemija (Radosavljevića) – uredi optužnicu po kojoj Eparhija raško-prizrenska za finansijsku odštetu u periodu od 2004. do 2020. sada tereti: direktora nekadašnjeg Eparhijskog centra „Rade Neimar“ Predraga Subotičkog, odgovornog arhitektu Jelenu Šubarević i raščinjenog protosinđela Simeona (Dejana Vilovskog), kome se sudi u odsustvu jer je dobio politički azil u Grčkoj zbog „političkog i verskog progona u Srbiji“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.