Britanska ekonomija doživela je između jula i septembra prvu stagnaciju u proteklih 16 godina, što je povećalo bojazni vlade u Londonu i javnosti da se država nalazi na rubu recesije.
Vrednost britanskih akcija smanjena je juče za 7,5 odsto, dok je funta prvi put u proteklih pet godina pala ispod 1,60 evra. Ukoliko se ista situacija dogodi u četvrtom kvartalu godine, biće proglašena recesija.
Ipak, britanski ministar finansija Alister Darling izrazio je nadu da će se vlada izboriti s problemima i sprečiti mračni scenario. „Očekuje nas težak period, ali u potpunosti sam uveren da ćemo uspeti da prevaziđemo nedaće“, izjavio je. Darling je takođe kazao da će pomoći građanima da se finansijski oporave i da će sarađivati s drugim državama na prevazilaženju problema. „Želimo da stavimo više novca u džepove građana“, obećao je ministar finansija. Kao glavni uzrok novonastale situacije Darling je naveo kreditni krah, pad cena nekretnina i povećanje troškova energenata. Prema njegovom mišljenju, to je prinudilo potrošače da „stegnu kaiš“.
Britanska opozicija okrivila je premijera Gordona Brauna i njegove saradnike za ekonomsku stagnaciju. Vođa konzervativaca Dejvid Kameron smatra da vlada nije ispunila velika obećanja. Liberalno-demokratska stranka založila se za smanjenje poreza i kamatnih stopa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.