U nastavku suđenja Vojislavu Šešelju, ekspert optužbe Iv Tomić izjavio je juče da su Šešelj i njegova partija ideološki koncept Velike Srbije preuzeli od Ravnogorskog pokreta iz Drugog svetskog rata, a neposredno od četničkog vojvode Momčila Đujića. Francuski magistar slavistike, predavač na Sorboni i naučni istraživač o Balkanu, Tomić je, na poziv Tužilaštva, sačinio ekspertski izveštaj o istorijatu ideje Velike Srbije pod naslovom „Ideologija Velike Srbije u 19.
U nastavku suđenja Vojislavu Šešelju, ekspert optužbe Iv Tomić izjavio je juče da su Šešelj i njegova partija ideološki koncept Velike Srbije preuzeli od Ravnogorskog pokreta iz Drugog svetskog rata, a neposredno od četničkog vojvode Momčila Đujića. Francuski magistar slavistike, predavač na Sorboni i naučni istraživač o Balkanu, Tomić je, na poziv Tužilaštva, sačinio ekspertski izveštaj o istorijatu ideje Velike Srbije pod naslovom „Ideologija Velike Srbije u 19. i 20. veku“.
Tomić je rekao da je politički program ravnogoraca i Đujića, koji je 1989. u Sjedinjenim Američkim Državama proglasio Šešelja za „četničkog vojvodu“, predviđao stvaranje „unitarne srpske države u kojoj bi bili svi Srbi, zauzimanjem svih srpskih zemalja“, uključujući delove teritorija Hrvatske i BIH.
Pozivajući se na tekstove ideologa ravnogorskog pokreta Stevana Moljevića iz 1941-42, Tomić je rekao da je njihov cilj bio „homogeni srpski entitet bez nacionalnih manjina“ koji je trebalo uspostaviti razmenom stanovništva, ali i „čišćenjem“ nesrba s teritorija koje su smatrali srpskim. Tokom Drugog svetskog rata, a naročito 1943. godine, četničke jedinice pod komandom Pavla Đurišića u istočnoj Bosni i Sandžaku „masakrirale su muslimansko civilno stanovništvo radi odmazde“, ali i zbog „smanjivanja broja muslimana“, posvedočio je Tomić.
On je naveo da je tada u istočnoj Bosni, Sandžaku i Crnoj Gori ubijeno oko 13.000 muslimana. Vojvoda Momčilo Đujić je, prema njegovim rečima, smatran odgovornim za smrt 1.800 nesrba u dinarskom kraju i posle rata je proglašen za ratnog zločinca. Vezu između ravnogoraca i Šešelja, Tomić je dokazivao citirajući Šešeljevo zalaganje za stvaranje Velike Srbije u kojoj bi bili „Crna Gora, BIH, Makedonija, Dubrovnik, Dalmacija, Lika, Kordun, Banija, istočna Slavonija i Baranja“, sa granicom na liniji Karlobag – Ogulin – Karlovac – Virovitica.
Svedok je napomenuo i da je Šešelj, početkom devedesetih, govorio da su srpske zemlje svuda gde su „srpske grobnice i jame“, aludirajući na zločine počinjene nad Srbima u NDH tokom Drugog svetskog rata. To je bio i glavni programski cilj Srpskog četničkog pokreta koji je Šešelj osnovao 1990, napomenuo je svedok.
Taj program predviđao je i proterivanje više od 300.000 Albanaca s Kosova na koje su se navodno doselili iz Albanije posle rata, rekao je Tomić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.