Prva licitacija za izdavanje državnog zemljišta u zakup u somborskoj opštini pokazala je da je ograničavanje arende na 100 hektara, s namerom da zemljište pripadne poljoprivrednim proizvođačima, bila samo lepa želja. Odnosno, da se na ovaj način ne može sprečiti tajkunizacija. U katastarskoj opštini Čonoplja, naime, od 874 hektara na licitaciji fizičkim licima iz mesta pripala su samo 22 hektara.

Prva licitacija za izdavanje državnog zemljišta u zakup u somborskoj opštini pokazala je da je ograničavanje arende na 100 hektara, s namerom da zemljište pripadne poljoprivrednim proizvođačima, bila samo lepa želja. Odnosno, da se na ovaj način ne može sprečiti tajkunizacija. U katastarskoj opštini Čonoplja, naime, od 874 hektara na licitaciji fizičkim licima iz mesta pripala su samo 22 hektara. Milorad Savić iz Bačke Topole, koji je zastupao nekoliko poljoprivrednika, nezvanično za račun Jerković grupe izlicitirao je 364 hektara. Jedno fizičko lice iz Bačkog Brestovca izlicitiralo je oko 120 hektara, a Društveno poljoprivredno preduzeće Aleksa Šantić, iz istoimenog sela u somborskoj opštini, uzelo je u zakup parcelu od 181 hektara. Početne cene bile su oko pet hiljada dinara, a zakupci su izlicitirali od 22 do 28 hiljada dinara, odnosno rekord su postavili Šantićani od 49 hiljada dinara za zakup po hektaru.
– Ovo je velika igra za velike igrače, seljak tu nije imao šta da traži, što potvrđuje da je jedan meštanin izlicitirao 18 hektara za oko 22.000 dinara po hektaru, a drugi četiri hektara skoro po početnoj ceni. Velike parcele otišle su po za mene neshvatljivoj ceni – kaže za Danas Đuro Sekulić, 27-godišnji poljoprivrednik iz Čonoplje, koji je nameravao da u zakup uzme do 50 hektara.

Računica

Edvard Šerko, predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu u Somboru, ističe da je iznenađen visinom izlicitiranog zakupa u Čonoplji i da za to nema racionalnog objašnjenja.

– Kao agronom pitam se koja kultura može da donese toliku dobit da bi se arenda isplatila. Kalkulacija ne postoji. Sve je rađeno prema zakonu, a on je takav kakav je.

Mirko Dražić, sekretar Mesne zajednice u ovom selu, kaže da je licitacija obavljena prema zakonu, ali da je rezultat po selo razočaravajući, da poljoprivrednici neće moći da se razvijaju. Dražić kaže da selo sa oko 4.500 stanovnika ima samo 280 zaposlenih, da na prodaju čeka oko 140 kuća, da oko 150 mahom starijih momaka nije zasnovalo porodice…
Ishodom licitacije nezadovoljni su i u DPP Aleksa Šantić. Upravni odbor ove firme odlučio je da se učestvuje na licitaciji za uzimanje u zakup parcele od 181 hektara državnog zemljišta koje su i dosad obrađivali. Namera je bila se sačuva celovit posed pošto uskoro sledi privatizacija. U žestokoj utakmici Šantićani su izlicitirali cenu arende od 49.000 dinara po hektaru (početna cena bila je oko 5.500 dinara), ali su uložili prigovor na sprovođenje postupka javne licitacije. Obraćajući se predsedniku opštine Sombor Šantićani navode da su prilikom licitiranja na iznos od 13.000 dinara, koji je poslednji ponudio ponuđač Dragoljub Gostović iz Karađorđeva, preko opunomoćenika Milorada Savića iz Bačke Topole iskoristili zakonsko pravo prečeg zakupa. Međutim, Komisija je nastavila licitaciju. DPP Aleksa Šantić traži da se na spornoj licitaciji utvrdi cena od 13.000 dinara, uz napomenu je usmeni prigovor izjavljen pred članovima Komisije, ali da nije uveden u zapisnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari