Veliki gubitak u pomorskom saobraćaju 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre 80 godina, list Vreme pisao je o teškoćama u pomorskom saobraćaju koje je prouzrokovao rat.

Uvođenje kotrole za sve brodove, bez razlike i blokada, poremetilo je slobodu kretanja po morima.

Pomorski saobraćaj su zadesile i teškoće kao što je osiguranje brodova i tereta, problemi oko dobavljanja pogonskog materijala i drugih potreba za plovidbu, odbijanje posade da plovi i na kraju je došlo do potapanja brodova od strane zaraćenih sila.

Veliki gubitak u pomorskom saobraćaju 2
Foto:Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Ni naše pomorstvo nije ostalo po strani od ovih teškoća koje su postigla brodarstva ovih zemalja“, piše list Vreme.

Položaj našeg pomorstva je pogoršan, jer je naš izvoz bio usmeren na plovidbu izvan Jadranskog mora, gde bukti pomorski rat.

Pre rata, naša mornarica je imala 93 broda za plovidbu okeanima sa 585.692 tone nosivosti. Ovi brodovi su svi uglavnom potonuli. Međutim, za vreme rata su se izmenile neke stvari po pitanju tonaže. Nosivost naše trgovačke mornarice se smanjila na 45.240 tona.

Prodaja brodova je bila u nekim slučajevima korisna, kao što je bio slučaj sa „Kraljicom Marijom“ i „Princezom Olgom“ , ali prodaja drugih brodova je bila jedini izlaz da se sačuva imovina.

Izgubljena su dva broda i potopljeno je 11 brodova nosivosti od 80.380 tona.

Pored gubitka u tonaži, naša trgovačka mornarica trpi štetu i usled nezaposlenosti brodova.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari