Najnoviji podaci Batuta: Veliki kašalj od početka godine registrovan kod 253 osobe, jedna beba umrla 1Foto: Beta/Dragan Gojić

Prema podacima Servisa javnog zdravlja, od 1.1.2024. zaključno sa 31.1.2024. godine, na teritoriji Republike Srbije od strane zdravstvenih radnika prijavljena su ukupno 253 potvrđena slučaja pertusisa ili velikog kašlja kod kojih je dijagnoza postavljena od početka 2024. godine.

Prema informacijama Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, u navedenom periodu prijavljen je jedan smrtni ishod uzrokovan pertusisom kod nevakcinisanog deteta mlađeg od tri meseca.

„Najveći broj slučajeva pertusisa registrovan je u uzrasnim grupa dece od 10 do 14 godina, kao i kod osoba starijih od 20 godina, dok je najveća uzrasno-specifična stopa incidencije zabeležena u uzrasnoj grupi odojčadi mlađe od 12 meseci. Što se tiče teritorijalne distribucije, najveći broj slučajeva pertusisa u odnosu na mesto prebivališta prijavljen je sa teritorije Grada Beograda i Južnobačkog okruga, dok su najviše stope incidencije bile na teritoriji Južnobanatskog i Južnobačkog okruga“, stoji na zvaničnom sajtu „Batuta“.

veliki kašalj
Foto: Pixabay/Tho-Ge

Dodaje se da, prema podacima iz Servisa javnog zdravlja, od 1.1.2023. zaključno sa 31.12.2023. godine, na teritoriji Republike Srbije od strane zdravstvenih radnika prijavljena su ukupno 1.342 potvrđena slučaja pertusisa kod kojih je dijagnoza postavljena tokom 2023. godine.

Veliki kašalj tokom novembra i decembra

„U navedenom periodu od početka sezone respiratornih infekcija prijavljena su tri smrtna ishoda kod nevakcinisane dece mlađe od tri meseca kod kojih je potvrđen pertusis. Najveći broj prijavljenih slučajeva pertusisa dijagnostikovan je tokom decembra i novembra meseca 2023. Najveći broj slučajeva registrovan je u uzrasnim grupa dece od 10 do 14 godina, odnosno 15 do 19 godina, kod kojih je od poslednje doze vakcine sa celoćelijskom komponentom protiv pertusisa (DTP), u skladu sa tada aktuelnim Kalendarom obavezne imunizacije, prošlo više od 10 godina. Najveća uzrasno-specifična stopa incidencije zabeležena je u uzrasnim grupama dece od 10 do 14 godina, odnosno kod odojčadi mlađe od 12 meseci. Što se tiče teritorijalne distribucije, najveći broj slučajeva pertusisa u odnosu na mesto prebivališta prijavljen je sa teritorije Južnobačkog okruga, Grada Beograda i Južnobanatskog okruga gde su zabeležene i najviše stope incidencije. Na teritoriji Zaječarskog i Topličkog okruga nije bilo prijavljenih slučajeva pertusisa tokom 2023. godine“, navode u „Batutu“.

Oni podsećaju da je najznačajniji način prevencije pertusisa kompletna imunizacija.

„Vakcine protiv velikog kašlja se obično daju u kombinaciji sa vakcinama protiv difterije i tetanusa (često u kombinaciji i sa vakcinama protiv dečje paralize, oboljenja izazvanih haemophilusom influenzae, hepatitisa B). Primarna imunizacija sa tri doze vakcine koja sadrži pertusis komponentu se sprovodi u prvoj godini života, od drugog do šestog meseca sa definisanim razmacima. Prva revakcinacija se sprovodi jednom dozom vakcine tokom druge godine života, a druga pred polazak u školu“, stoji na sajtu „Batuta“.

Veliki kašalj i vakcinacija

Prema istim informacijama, vakcinacija planirane populacije kombinovanom petovalentnom vakcinom sprovedena je u Republici Srbiji u 2022. godini sa obuhvatom od 91,9 odsto.

„Prva revakcinacija protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja i dečje paralize kombinovanom petovalentnom vakcinom (DTaP-IPV-Hib) u drugoj godini života sprovedena je u Republici Srbiji sa obuhvatom od 80,6 odsto. Od 1. januara 2022. godine druga revakcinacija protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja i dečje paralize pre upisa u prvi razred osnovne škole sprovodi se kombinovanom četvorovalentnom vakcinom (DTaP-IPV). Postignuti obuhvat drugom revakcinacijom navedenom vakcinom u 2022. godini na nacionalnom nivou iznosio je 91,3 odsto“, informacije su „Batuta“.

Oni podsećaju da je pravovremena imunizacija vakcinom koja sadrži komponentu protiv pertusisa, uključujući primarnu vakcinaciju sa tri doze vakcine (u periodu od navršenih dva do šest meseci života), ali i revakcinaciju navedenom vakcinom u drugoj godini, odnosno pre upisa u prvi razred osnovne škole, uz postizanje ciljnog obuhvata od 95 odsto planirane populacije najefektivnija mera individualne, ali i kolektivne zaštite dece koja zbog uzrasta ili postojanja trajnih kontraindikacija ne mogu biti vakcinisana.

„Laboratorijska potvrda dijagnoze pertusisa sprovodi se u Centru za mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, kao i u Institutu za javno zdravlje Vojvodine. U Institutu za javno zdravlje Srbije uz uput lekara može se sprovesti uzimanje uzoraka (bris nazofarinksa i/ili krv) i laboratorijsko ispitivanje u cilju potvrde dijagnoze pertusisa svakog radnog dana od 7.00 do 12.00 časova. Za pacijente sa prebivalištem van Beograda uput mora biti overen od strane nadležne filijale RFZO. Bris ili krv se može uzeti i na sopstveni zahtev, ali se naplaćuje“, poručuju u „Batutu“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari