Na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine, beogradski dnevni list „Mali žurnal“ istraživao je poslovanje srpske Banke Andrejević i komp. Iako nosi srpsko ime, ovom bankom komanduje nemački kapital, tvrdi autor teksta.
Kao što je Marks smatrao da je baza svakog društva ekonomska, koja kasnije utiče na ostale društvene sfere, tako i autor teksta „U službi tuđinu“, upozorava da pojedine jake evropske države putem priliva svog kapitala pokušavaju da utiču na srpsku politiku.
„Bankarska radnja Andrejević i komp, koja u Beogradu postoji već 30 godina, a koja je do sada stalno komanditirana od Ugarske Komercijalne Banke, pretvara se u akcionarsko društvo sa kapitalom od četiri miliona dinara. Upis akcija vrši se nečujno, a ostatak neupisanih akcija primaće UKB i Berlinsko Trgovačko društvo“, otkriva „Mali žurnal“.
Za sada francuski i nemački kapital prednjače u ulozi „jačanja“ srpske industrije.
Redakcija lista upozorava da će sa većim prilivom nemačkog kapitala, jačati i nemački uticaj na društveno-političke situacije u Kraljevini Srbiji.
„Povećanje kapitala u zemlji i podizanje industrije i privrede (korisni su, ali samo do izvesnih granica; ako ta ekonomska akcija bude zadirala i u našu slobodu, našu politiku i ekonomsku samostalnost, onda se to mora svim mogućim merama u početku suzbijati“, zaključuje autor.
Ukoliko srpski državnici ne izvrše svoju dužnost i ne reše ovo pitanje, list poziva građane Srbije da svim silama onemoguće rad ove banke.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.