Prilikom posete ministra Dinkića pred izbore, potpisan je sporazum sa šabačkim koncernom „Faramakom MB“ o iznajmljivanju proizvodnih kapaciteta „Zorke“. Radi se o dve najveće fabrike „Mineralnih đubriva“ i „Obojene metalurgije“ koje tehnološki povezuju još osam preduzeća Holding kompanije „Zorka“ kako bi se praktično postigla što bolja cena za privatizaciju.
Prilikom posete ministra Dinkića pred izbore, potpisan je sporazum sa šabačkim koncernom „Faramakom MB“ o iznajmljivanju proizvodnih kapaciteta „Zorke“. Radi se o dve najveće fabrike „Mineralnih đubriva“ i „Obojene metalurgije“ koje tehnološki povezuju još osam preduzeća Holding kompanije „Zorka“ kako bi se praktično postigla što bolja cena za privatizaciju. Tom prilikom je rečeno da bi za velike kompanije u Srbiji to bio najbolji model privatizacije gde bi država preuzela dugove, ali i imovinu.
Prethodno su propala dva tendera za „Zorku“ jer zainteresovane firme nisu ispunile propisane uslove, a najveći kamen spoticanja su raniji dugovi. „Zorka“ duguje sto miliona evra, ali bi država bila ozbiljan garant za uspešnu privatizaciju i pokretanje proizvodnje. Međutim, s obzirom na političke prilike investitori očekuju stabilnije uslove, a samo za remont pogona „Obojene metalurgije“ treba uložiti 3,7 miliona evra, dok je za obrtnu sferu potrebno tri puta više sredstava. Zbog toga se čeka formiranje nove vlade Srbije koja bi garantovala dinamičniji privredni rast.
S druge strane, koncern „Faramom MB“ već je kupio rudnike koji bi obezbedili sirovinsku bazu, ali za pokretanje proizvodnje čekaju se i drugi uslovi. Takođe u fabriku „Mineralnih đubriva“ treba uložiti znatna sredstva kao i u pokretanje proizvodnje cinka. Prethodno je „Farmakom MB“ zakupio ovu fabriku koja je godišnje proizvodila više od sto hiljada tona mineralnih đubriva. Indijska firma „Indo cink smelters“ zakupila je na tri godine „Obojenu metalurgiju“, ali je ostala dužna na stotine miliona dinara za plate radnicima, povezivanje staža kao i za električnu energiju.
Pokretanjem proizvodnje posao bi dobilo 930 preostalih radnika koji za sada primaju samo pomoć od države. Takođe, „Zorka“ bi pokretanjem proizvodnje pokazala da ima prođu na tržištu, domaćem kao i inostranom, a uz to raspolaže i znatnom imovinom. Poređenja radi u vlasništvu ima i 130 hektara atraktivnog zemljišta pored Save sa svom potrebnom infrastrukturom. Već ranije iz Holding kompanije „Zorka“, koja je svojevremeno zapošljavala deset hiljada radnika i izgradila više od dve hiljade stanova, privatizovani su „Nemetali“, „Društveni standard“, „Oprema“, „Razvoj“, „Ekstrudirana ambalaža“ dok je poništena privatizacija „Zaštite bilja“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.