Članovi Nastavno-naučnog veća Ekonomskog fakulteta uopšte se nisu izjašnjavali o pokretanju postupka za utvrđivanje plagijata protiv profesorke Danice Popović, kako to tvrde tabloidi, ali i podnosilac zahteva student Aleksandar Jakšić.
Namerno plasirane neistine očito imaju za cilj da unapred osude Danicu Popović, i to pre nego što je formirana stručna komisija koja treba da ispita ceo slučaj.
O njenoj eventualnoj odgovornosti nije se izjašnjavala ni Etička komisija Ekonomskog fakulteta. Naime, propisi predviđaju da je u slučaju optužbe za plagijat Etička komisija dužna da zatraži formiranje stručne komisije, što je i urađeno, u zahtevu upućenom dekanu Ekonomskog fakulteta.
Kako saznajemo, on je na sednici NN veća predložio dva člana ispred te visokoškolske ustanove koji treba da uđu u sastav stručne komisije i o tome su se glasanjem izjasnili članovi Veća. Velika većina je taj predlog podržala, dok je mali broj članova bio protiv ili uzdržan. U tabloidima je, međutim, plasirana neistina da je 75 od 80 članova Veća tražilo da se kazni profesorka Popović.
Prema saznanjima Danasa, stručna komisija još nije formirana, jer se čeka da jednog člana imenuje Nacionalni savet za visoko obrazovanje. Savet je, kako je Danas ranije pisao, prvobitno predložio Slobodana Markovića sa Pravnog fakulteta, ali je nakon primedbi da je blizak prijatelj Danice Popović, od toga odustao.
Podnosilac zahteva Aleksandar Jakšić, student Ekonomskog fakulteta u Beogradu, svoju tvrdnju o profesorki Popović izneo je i tokom prekjučerašnjeg gostovanja u emisiji televizije Pink.
On je, podsetimo, svojevremeno strogo ukoren u disciplinskom postupku na fakultetu zbog insinuacija da profesorka Popović prodaje ocene. Tokom svog nastupa u emisiji „Hit tvit“, međutim, osvrnuo se i na biografije univerzitetskih profesora Dušana Teodorovića i Raše Karapandže.
Jakšić je naveo da u Teodorovićevoj zvaničnoj biografiji stoji da je on Saobraćajni fakultet napustio usled neslaganja sa tom institucijom. Međutim, on je istakao da je došao do dokumenata koji pokazuju da je Teodorović otpušten zbog izostajanja sa posla, pošto je otišao u SAD a da nije obavestio fakultet.
– Isti taj akademik 2003. godine šalje zahtev za zasnivanje radnog odnosa gde navodi da je odnos na fakultetu prestao nezavisno od njegove volje… Dekan od ministra traži mišljenje da li je u obavezi da vrati Teodorovića na posao. Pomoćnica ministra Srbijanka Turajlić šalje dopis Saobraćajnom fakultetu da, ukoliko je Teodorović poslao zahtev u zakonskom roku, može se vratiti na fakultet, što je i učinio. Dakle, vratio se na fakultet bez konkursa. Takva osoba meni drži predavanja o akademskoj čestitosti i govori o tome da je narušena autonomija univerziteta, a ovim je defakto poništena autonomija univerziteta – kazao je Jakšić.
Profesor Teodorović nije želeo da komentariše navode koje je izneo Jakšić.
– Ne komentarišem tabloide. Ne gledam ih, a ni čitam. Taj svet za mene ne postoji. To što oni rade nije novinarstvo, kazao je Teodorović.
Govoreći o doktorskom radu profesora Raše Karapandže, Jakšić je istakao da on ne ispunjava formalne uslove za tu akademsku titulu. Naime, on je istakao da se Karapadžina disertacija sastoji od tri eseja iz finansijske ekonomije.
– Univerzitet u Beogradu i u Pompeu Fabri to dozvoljavaju, ali uz dva uslova. Prvi je kvalitativni: mora postojati logička povezanost između radova, a drugi uslov, koji je i ključni, kaže da u tim situacijama morate biti prvi autor u svim radovima – naveo je Jakšić pokazujući sva tri rada iz kojih se vidi da Karapandža nije prvi autor ni u jednom od njih. U toku jučerašnjeg dana nismo uspeli da stupimo u kontakt sa profesorom Karapandžom.
I on i profesor Teodorović su, podsetimo, bili među najglasnijim kritičarima doktorske disertacije ministra finansija Siniše Malog tvrdeći da se radi o plagijatu. Upravo ova okolnost, smatra Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji i član Građanskog demokratskog foruma, razlog je zbog kojeg se student Jakšić javno bavio njihovim biografijama.
– Student Jakšić pokušava da predstavi sebe kao nekog ko se zalaže za zaštitu principa akademske čestitosti, ali njegovo gostovanje je pokazalo da je instruisan kako bi se stvorio privid ravnoteže sa slučajem Siniše Malog. Očigledno je da iza njegovog nastupa stoji Srpska napredna stranka, a da je cilj da se stvori dimna zavesa iza koje bi se sakrio slučaj Mali, kaže Veljanovski. On dodaje da će ta taktika zamene teza svakako imati efekta kod osoba koje se informišu putem televizije Pink, ali da će malo uticaja imati na „one koji malo šire razmišljaju“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.