Vreme kada se u negotinskoj Ulici kneza Mihaila prodavao fini pamuk iz Turske i Engleske, čipka, konac, šećerne bombone, kada su se ulicom širili mirisi iz pekara, kupovalo se u mesarama i ribarnicama, novac čuvao u Negotinskoj štedionici, a trošio u kafanama u kojima se dočekivalo jutro je daleko iza nas.
Ali ga svake godine, makar na par sati i to na Bogojavljenje, ožive organizatori manifestacije „Vesela čaršija“. Bogat kulturni i turistički potencijal Negotinske krajine osnov je ideje za održavanje manifestacije koja istovremeno čuva duh starog Negotina i oživljava uspomene iz minulih vremena.
Prema rečima prvog čoveka negotinske opštine, Vladimira Veličkovića, ova tradicionalna manifestacija je negotinska ulica otvorenog srca i priča je o starom Negotinu.
-Zahvaljujući ljudima tog vremena Negotin se može pohvaliti jednom od najstarijih
biblioteka, zatim muzeja južno od Beograda, kao i školama koje su među najstarijima u ovom delu Srbije. Oživljavanjem uspomene na minula vremena, duh starog Negotina, ambijenta negotinske gospodske varoši, želimo da se zahvalimo našim precima koji su nas svojim radom i delima učinili ponosnim građanima Negotina, kazao je Vladimir Veličković.
Tradicija je da „Vesela čaršija“ ima svog besednika i na devetoj po redu direktor
Istorijskog arhiva Nenad Vojinović, besedio je o čuvenom negotinskom vinu. Podsetio je da je na teritoriji Krajinskog sreza 1889. godine pod vinovom lozom bilo 3.824,43 hektara i da je ovdašnje vino preko pristaništa u Radujevcu i Rijeci brodovima išlo do Bordoa.
-Preko radujevačkog đumruka, ili carinarnice, u periodu od 1884. do 1887. godine (u odnosu na druge đumruke – Kladovo, Brza Palanka, Beograd, Smederevo i Sukovmost) najviše je izvoženo vino iz krajinskih sela. Ukupno je u ovim godinama preko pomenutih đumruka izveženo 8.274.855 litara vina, a od te količine preko radujevačkog đumruka izveženo je 7.030.312 litara. U ovim godinama, vino je pored Francuske dospelo iz Кrajine još i u Švajcarsku, Rusiju, Austriju, Mađarsku, Rumuniju i druge zemlje Evrope,kazao je Nenad Vojinović, podsećajući
da su Austrijanci u Negotinu imali svoj konzulat sve do 1911. godine i preko njega trgovali krajinskim vinom.
Mirisala je „Vesela čaršija“ na razne đakonije, ušećerene jabuke, liciderska srca, mekike koje su uz organizatore – Turističku organizaciju opštine Negotin i Dom kulture „Stevan Mokranjac“ pripremili i vlasnici lokala u ovoj ulici. Naravno, nije izostao ni bogat kulturno- umetnički program u kome su učestvovale etno grupe negotinske Umetničke škole „Dolama“ i „Kraljice“, Nikola Caranović, učenik završnog razreda Umetničke škole iTeodora Stajić, učenica OŠ “Branko Radičević“, kao i starogradski orkestar „Žirado kavaljeri“ i trubački orkestar „Hajduk Veljko“.
Organizatorima manifestacije su Pavle Cvetković, negotinski aforističar i
Miodrag Zlatković, član komisije, uručili priznanje „Kulturni dobrotvor“. Dušan Petrović, direktor TOON-a zahvalio se na priznanju i poručio da će novčani deo nagrade biti doniran Udruženju za osobe sa invaliditetom „Duga“ iz Negotina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.