Na naslovnim stranama listova Vreme i Pravda prvog dana 1938. godine potpuno različiti opisi događaja. Nestranačka Pravda piše o 20 godina Jugoslavije, a oba lista obrađuju rast nacionalizma u Rumuniji i odnos prema Jevrejima.
List Pravda na naslovnoj strani 1. januara 1938. godine donosi tekst pod naslovom „Na pragu dvadesete godine“, u kojem piše o tome da je Jugoslavija postala međunarodno opravdana država, ali i da je to dokaz njene vitalnosti i dodaje da Jugoslavija „više nije nikakva veštačka tvorevina, niti rezultat ni igre slučaja ni diplomatskih računica, nego je dugo i svesno spremana nežna i sudbinska rezultanta…u kojoj je ispoljen smisao i Srba i Hrvata i Slovenaca“.
Dalje, na naslovnoj strani je i tekst o razvoju političke situacije u Rumuniji, gde jača nacional-trišćanska stranka, a novine pišu da to znači „žestok odnos prema Jevrejima“.
Sledi tekst o tome da Japanci uvoze robu u Kinu, a ne plaćaju carinu, kao i da će britanska vlada staviti veto da odnose prema nacionalističkoj Španiji.
Pravda piše i da se nastavlja kampanja Vlade protiv američkih monopolista i predstavnika „big biznisa“, a ministar unutrašnjih poslova govori o 60 najbogatijih američkih porodica koji drže u šaci celokupan kapital i američki narod od 120 miliona. Ovo je zapravo bila kampanja koju je ministar Ajko iskoristio da prozove neke od najvećih industrijalaca ovog doba.
Tu je i tekst o prekobrojnosti babica u zemlji, ali i o pitanju načina lečenja veneričnih bolesti. Pravda izbacuje veliki tekst o tome kako treba zakon koji predviđa lekarski pregled pre stupanja u brak.
U zabavnom delu piše se o čuvenom provodadžiji Đuri Popoviću pod naslovom „Čovek koji bi mogao i đavola oženiti“, kao i o čoveku koji je postao deda sa 32 godine.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme piše o tome da su nacionalisti opkolili međunarodnu brigadu kod Teruela u Španiji. Navodi se da je „bačena u vazduh“ zgrada narodne banke u Španiji i da je srušen veliki vodovodni rezervoar pobunjenika režima. Tu je i članak koji govori da Japanci nameravaju da preseku sve veze između Kine i Rusije, kao i da su u Rumuniji oduzete besplatne karte svim jevrejskim novinarima.
Takođe, postoji i tekst o tome da se učitelji u Nemačkoj moraju ženiti, a list objavljuje i poslanicu Adolfa Hitlera za Novu godinu.
Daje se i politički tekst iz zagrebačkog „Obzora“ koji konstatuje da je položaj Vlade tada jači nego 1936. godine, a list piše i o tome da se u Beogradu otvara Zavod za izučavanje i lečenje raka.
Vreme donosi i intervju sa najpoznatijom beogradskom proročicom o njenim predviđanjima za 1938. godinu. Ona u intervjuu previđa „definitivnu propast Kine“ i „pad komunizma“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavlivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerziteske biblioteke“Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.