Ultradesničarske stranke na Starom kontinentu često izazivaju pažnju javnosti zbog kontroverznih izjava na račun pripadnika drugih vera i nacija. Stiče se utisak da su u protekle dve godine zastupnici ove političke opcije ojačali pozicije u pojedinim evropskim državama, umnogome zahvaljujući ekonomskoj krizi. Nedavni regionalni izbori u Holandiji, Francuskoj j i Italiji predstavljaju dokaz za takvu tvrdnju, s obzirom na činjenicu da su ultradesničari dobili veliki broj glasova.

Istovremeno, mađarska stranka Jobik, poznata po geslu – „Mađarska Mađarima“, imaće predstavnike u nacionalnom parlamentu u Budimpešti jer je ovog proleća postala treća po snazi partija u državi.

Faktor zvani Gert Vilders

Stranka za slobodu koju predvodi Holanđanin Gert Vilders mogla bi na predstojećim parlamentarnim izborima da pomrsi račune demohrišćanima i Radničkoj partiji, dvema vodećim strankama. Štaviše, ima i onih koji tvrde da će političar koji izriče grube stavove o imigraciji i islamu za dva meseca preuzeti kormilo vlade.

Kao glavni adut stranke osnovane pre četiri godine, u cilju „zaustavljanja islamizacije Holandije“, navodi se nezadovoljstvo građana zbog ekonomske situacije. „Vilders koristi ogromno nezadovoljstvo Holanđana zbog pravca u kojem se razvija multikulturno društvo, naročito u gradovima poput Haga i Almera. Budući da su u velikim sredinama izraženi problemi nezaposlenosti i kriminala, Vilders kao krivce za sve nevolje pronalazi u muslimanima“, ocenjuje Andre Krouvel, profesor političkih nauka na Uverzitetu Vrije u Amsterdamu.

Vildersovi protivnici smatraju da je uspon Stranke za slobodu ugrozio imidž Holandije kao države koja je u prošlosti smatrana „bedemom tolerancije“. U tom kontekstu, navodi se njegov 17-minutni film „Fitna“, koji predstavlja kritiku islama i koji su javno osudile vlasti Irana, Indonezije i Pakistana. Nekoliko meseci nakon prikazivanja filma na Internetu Vilders je vraćen s londonskog aerodroma Hitrou jer su britanski zvaničnici strahovali da bi njegova poseta mogla da predstavlja okidač za nasilje. Ipak, kasnije mu je dozvoljeno da uđe u državu pošto je sud ukinuo tu zabranu.

Oživljavanje Le Penove partije

„Predsednik države proglasio je Nacionalni front poraženim, mrtvim i sahranjenim, ali mi smo i dalje snažni i verovatno ćemo doživeti još veći uspon“, izjavio je 81-godišnji francuski ultradesničar Žan Mari Le Pen, čija stranka je osvojila osam odsto glasova na regionalnim izborima prošlog meseca. Kao glavnog krivca za uspeh nacionalista, liderka Socijalističke partije, Martina Obri označila je Lepenovog rivala na predsedničkim izborima 2007. i aktuelnog šefa države Nikolu Sarkozija, koji je pokretanjem debate o nacionalnom identitetu navodno „omogućio oživljavanje Nacionalnog fronta“.

Prema mišljenju Obrijeve, takva debata „izazvala je razdor između građana koji su rođeni u Francuskoj i onih koji su se doselili u tu državu“. Jedna od glavnih predizbornih poruka partije osnovane 1972. bila je: „Recite ’ne’ islamu“, a na posteru je prikazana žena u muslimanskoj odeći koja maše zastavom Alžira koja prekriva mapu Francuske sa minaretima i nuklearnim projektilima. Mada je francuski sud zabranio postavljanje takvih bilborda nekoliko dana pre prvog kruga glasanja, naglašavajući da predstavlja uvredu za muslimane, Le Pen je prikazao poster u jednoj TV emisiji.

Problematični Berluskonijevi saveznici

Koalicionim partnerima italijanskog premijera Silvija Berluskonija iz Lige za sever pošlo je za rukom da uspostave kontrolu nad pokrajinama Veneto i Pijemont, a ultranacionalistička stranka imaće predstavnike i u drugim lokalnim parlamentima u tom delu države. „Levica više ne postoji na severu“, izjavio je lider Lige Umberto Bosi.

Kako ime stranke kaže, bogati sever Italije, zvani „Padanija“ predstavlja tradicionalno uporište Lige. U predizbornoj kampanji partija je koristila plakat na kojem je prikazan Indijanac uz parolu – „I oni su doživeli imigraciju, pa sada žive u rezervatima“. Štaviše, još uvek se pamti Bosijeva tvrdnja da bi mornarica trebalo da otvori paljbu na čamce sa ilegalnim imigrantima.

Prema mišljenju pojedinih italijanskih analitičara, ishod izbora omogućiće Ligi da u narednim mesecima pojača uticaj na predsednika vlade u Rimu. „Berluskoni je pobedio zahvaljujući Ligi i ako Bosi bude odlučani, premijer će morati da plati cenu toga“, ocenio je politički komentator Serđo Romano.

Politički zemljotres u Mađarskoj

Činjenicu da je 16.7 odsto Mađara na parlamentarnim izborima podržalo ultradesničarsku stranku Jobik britanski Gardijan uporedio je s „političkim zemljotresom“. Iako će konzervativna partija Fides formirati naredni saziv vlade, mađarski ultranacionalisti smatraju se „najvećim dobitnikom“.

Rukovodstvu Jobika često se zamera da koristi govor mržnje, koji je u prvom redu uperen protiv Roma i stranaca. Vođa stranke, Gabon Vona tvrdi da strani preduzetnici diktiraju „pravila igre“ u toj državi, što je pogrešno. „Želimo da se u privredi, medijima i kulturi pre svega poštuju interesi Mađara, jer kada u jednoj kući žive stanar i podstanar, uslove ne diktira podstanar“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari