Sve do protekle sedmice glavne brige supružnika Bernard iz Amsterdama koji pripadaju srednjoj klasi bile su koji će fakultet upisati njihova deca, kako se što zdravije hraniti i da li će biti kadri da otplate stambeni kredit, imajući u vidu globalnu finansijsku krizu. Ipak, za ovu tipičnu holandsku porodicu stvari su se umnogome izmenile nakon što je ultradesničar Gert Vilders, osvedočeni kritičar islama, kome je u februaru zabranjen ulazak u Britaniju, ostvario politički uspon.
Iako mnogi na Starom kontinentu doživljavaju holandskog poslanika kao čoveka koji zastupa zastarela rasistička gledišta, na nedavno sprovedenim izborima za Evropski parlament njegova Stranka slobode, koju je osnovao pre tri godine, dobila je 17 odsto glasova, zahvaljujući čemu je postala druga po snazi partija u državi. Takav razvoj situacije podelio je javnost u Holandiji i otvorio mogućnost da zahvaljujući sistemu koalicija Vilders postane premijer posle narednih opštih izbora. Poput mnogih sunarodnika, supružnici Bernard gaje bojazan da bi to moglo izazvati probleme u državi. „Stiče se utisak da će se dogoditi ono što je zadesilo Nemačku 1930-ih, budući da Vilders krivi strance za sve, ljudi su izgubili orijentaciju zbog ekonomske krize i svuda je primetno nezadovoljstvo politikom koju vode umereni političari“, smatra pedesetdvogodišnji Alfred Bernard, po zanimanju advokat. Njegovo mišljenje dele pojedini analitičari koji ocenjuju da postoje šanse da Vilders 2011. postane premijer.
U nedavnim intervjuima četrdesetpetogodišni ultradesničar izjavio je da bi mu bila čast da postane predsednik vlade ukoliko na narednim izborima njegova stranka odnese pobedu. Vilders takođe odbacuje navode da njegovi stavovi vređaju osećanja muslimana. „Ja ne govorim protiv muslimana, već protiv islama koji predstavlja fašističku ideologiju“, tvrdi holandski političar. Prema njegovim rečima, imigranti koji ne čine zločine, poštuju holandske zakone i ponašaju se u skladu s tradicionalnim vrednostima te države, ne treba da se plaše uspona Stranke slobode.
Ipak, Vilders priznaje da gaji duboko nezadovoljstvo zbog svoje reputacije u drugim državama, naročito u Britaniji, zemlji koju obožava. U pokušaju da pridobije britansku javnost poručio je da „veruje u slobodu“ i da ga holandski neonacisti zovu „Plavokosi cionista“ jer navodno često posećuje Izrael. Uprkos takvim izjavama, mnogi Evropljani strahuju od Vildersove retorike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.