Vilotijević: Grad Beograd intenzivno radi na rešavanju problema buke 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Sekretarijat za zaštitu životne sredine godinama sprovodi zakonske mere monitoringa i kontrole nivoa buke, a prošle godine započet je i projekat akustičkog zoniranja, saopštila je danas sekretarka za zaštitu životne sredine Ivana Vilotijević.

Kako je istakla, buka je prisutna u Beogradu, kao i u svim velikim gradovima, ali ne sme da se dozvoli da ugrožava kvalitet života.

Prema njenim rečima Grad Beograd ispunjava svoje zakonske obaveze po pitanju buke, uz šta dodaje i da se sugrađani obraćaju Sekretarijatu za zaštitu životne sredine koji, u koordinaciji sa Sekretarijatom za inspekcijske poslove i Sekretarijatom za poslove komunalne milicije, nastoji da svi propisi budu ispoštovani.

„Merenje buke obavlja se dva puta godišnje, u prolećnom i jesenjem ciklusu. Postoji 35 mernih mesta, među kojima su saobraćajnice, škole, stambeni prostori, bolnice… Tokom merenja ovog proleća na 14 od 35 mernih mesta zabeleženo je prekoračenje dozvoljenog nivoa buke u toku dana, na 13 tokom večeri, a na 24 u toku noći. Ugostiteljski objekti su jedan od velikih izvora buke, ali isto to važi i za saobraćajnice“, rekla je Ivana Vilotijević za Studio B.

Kada je reč o akustičkom zoniranju, gradska sekretarka izjavila je da će Grad Beograd do kraja januara 2021. godine imati popisane akustičke zone na svih 17 opština, gde će posebno za svaku zonu biti poznat maksimalno dozvoljen nivo buke, što će zavisiti i od okruženja, odnosno od toga da li se na određenom mestu nalazi bolnica, škola, vrtić ili neka druga institucija.

Prema trenutnim propisima, maksimalni nivo buke u stambenoj zoni je 55 decibela danju i 45 tokom noći.

„Sekretarijat za zaštitu životne sredine će do januara sledeće godine završiti studiju buke o tehničkim merama koje ugostiteljski objekti moraju da preduzmu da bi nastavili da rade. Obaveza Grada jeste da vodi računa o tome i doći će do izmene određenih propisa koji regulišu sve što je neophodno za dozvole koje su potrebne svima koji se bave ugostiteljstvom. Prošle godine uputili smo nadležnom ministarstvu incijativu za izmenu zakona koji reguliše pojedinosti vezane za dozvoljeni nivo buke, jer smatramo da može da se pronađe bolji model“, istakla je Vilotijević.

Ona je rekla i da je Sekretarijat za zaštitu životne sredine napravio projekat indikativnih metoda za merenje nivoa buke na određenim mestima u realnom vremenu.

„Ta žarišta buke tretiramo zajedno sa kolegama iz Sekretarijata za inspekcijske poslove i Sekretarijata za poslove komunalne milicije. Dobijeni podaci ne mogu se koristiti za procesuiranje, ali služe za brzu detekciju problema. Buku na gradilištima, odnosno poštovanje propisa kontroliše Građevinska inspekcija“, rekla je Vilokijević.

Preporuke za građevinske poslove se razlikuju u zavisnosti od radova, jer nije isti nivo buke kada se probija beton ili obavljaju radovi poput zidanja. Takođe, posebne preporuke se moraju uvoditi i po pitanju buke u saobraćaju.

„Kada je saobraćaj u pitanju, resorno ministarstvo i gradski Sekretarijat za saobraćaj rade na pronalaženju najboljih rešenja za regulisanje nivoa buke koji se generiše u saobraćaju. Sarađujemo i sa njima, ali ne bi trebalo zaboraviti da je Beograd veoma složen po pitanju tipova saobraćajnica, gustine saobraćaja, vremenskih perioda sa najvećim intenzitetom i sve to iziskuje saradnju sa urbanistima i drugim stručnjacima, kako bi se problem saobraćajne buke rešio na najbolji način. Akustičko zoniranje odigraće važnu ulogu u tom procesu“, dodala je Ivana Vilotijević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari