Zastava na pozornici na kojoj se prikazuje „tragikomedija“ podigla se juče, a u predstavi sudeluju bivši špijunski lideri, šefovi medija, a čula se i prozivka imena političke elite koja je nameravala da uništi predsednika Francuske Nikolu Sarkozija tokom njegove kandidature za šefa države, neki su od medijskih napisa koji su juče kružili Francuskom gde je počelo „suđenje veka“ za aferu Klirstrim.

Protiv Dominika de Vilpena, bivšeg francuskog premijera, vodi se sudska parnica pod optužbom za nevešti pokušaj da okleveta Sarkozija i ostale zvezde političkog i poslovnog sveta.

On je u suštini optužen za pokušaj klevete, ali se može reći da se više radi o mržnji između predsednika i Vilpena, idola vlade Žaka Širaka. U sudnici u Palati pravde, gde je Marija Antoaneta osuđena na giljotiranje 1793, sledećih mesec dana će biti reči o nelegalni aktivnostima uperenim protiv francuskog državnog vrha. Vilpenu (55), bivšem diplomati i štićeniku Širaka, preti novčana kazna od 48.000 evra i pet godina zatvora. Vilpen se tereti za saučesništvo u klevetanju, saučesništvo u upotrebi falsifikata, za upotrebu kradene imovine i za narušavanje poverenja.

Međutim, u suštini slučaja leži optužba da su Vilpen i još njih četvorica pokušali 2004. da povežu Sarkozija sa listom računa u luksemburškoj banci Kliarstrimu. Sarkozi je tada bio ministar unutrašnjih poslova koji je radio na tome da uspostavi kontrolu nad Širakovim golističkim pokretom i osvoji predsedničku palicu 2007. Vilpen je bio šef diplomatije, pre nego što je stupio na funkciju ministra unutrašnjih poslova, da bi 2005. preuzeo premijersku funkciju. Sarkozijevo ime se tada našlo na spisku imena više od 100 ljudi za koju se kasnije ispostavilo da je lažna. Veruje se da je novac imao veze sa mitom u vrednosti od više miliona funti koji je primljen oko prodaje francuske fregate Tajvanu.

Vilpen negira da je bilo šta loše učinio, ali se priča ne poklapa sa načinom na koji su događaje predstavili još dvojica optuženih, Žan-Lui Žergoren, bivši potpredsednik vazduhoplovne kompanije EADS, i Imad Lahud, kompjuterski stručnjak. Žergoren je naveo da se 2004. sastajao sa Vilpenom, što bivši predsednik vlade negira. Pošto je svoju priču menjao četiri puta, Lahud je u poslednjoj pismenoj izjavi koju je dao pod zakletvom rekao: „Znao sam da je Žan-Lui Žergoren bio u kontaktu sa Dominikom de Vilpenom i da je premijer znao da se planira zavera protiv Sarkozija“.

Međutim, da Sarkozi nije bio tako gladan za osvetom, mala je verovatnoća da bi Klirstrim postao državna afera. Kada je 2005. čuo da je njegovo ime na listi, obećao je da će „onoga ko je to uradio obesiti na mesarskoj kuki“. Vilpen tvrdi da je on samo radio svoj posao kada je zatražio da se obave provere bankarske liste, te je dodao da je od cele stvari odustao kada mu je rečeno da je u pitanju falsifikat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari