I susedna Rumunija ima ženu premijerku prvu u istoriji – Viorika Dančil. Većina poslanika u parlamentu izglasala je Dančilovu, koja je treća osoba koja je stupila na čelo vlade za svega godinu dana.
Njeni prethodnici – Mihaj Tudoze i Sorin Grindean – smenjeni su s mesta premijera zbog optužbi da nisu na liniji vladajuće Socijaldemokratske partije, a najviše im je zamereno što nisu do kraja podržali temeljnu reformu pravosudnog sistema. Zbog pokušaja da usvoje paket zakona kojima će navodno otežati procesuiranje slučajeva korupcije na visokom nivou, koje je i Dančila podržala, vlada u Rumuniji je na tapeti kritika EU. Očekivanja su ipak da će Dančila izbeći sudbinu svoja dva prethodnika.
Njen kabinet od 27 ministara najverovatnije će imati administrativnu ulogu, dok će o politici odlučivati moćni šef socijaldemokrata Liviju Dragnea, koji ne može da bude premijer jer je uslovno osuđen na dvogodišnju kaznu zatvora zbog izborne prevare. Dančila važi za blisku Dragnei, pobedniku parlamentarnih izbora decembra 2016. „Dovoljno je samo da kaže da i klima glavom i tako će stvari teći od sada“, komentar je Steliana Tanase, rumunskog političkog analitičara. „Neće biti ličnog mišljenja, radiće ono što joj kaže partijski lider.“
Poslanica u Evropskom parlamentu gde je bila potpredsednica Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, Dančila je donedavno bila relativno nepoznata široj javnosti. Obećava da će povećati plate, smanjiti birokratiju i izgraditi stotina kilometara novih puteva i železničkih pruga do 2020. Takođe je obećala da će ojačati saradnju sa evropskim ustanovama. Cilj joj je da Rumunija za dve godine bude u vrhu najjačih ekonomija Evrope, tako da mladi ne napuštaju više zemlju, već da oni koji su otišli požele da se vrate.
Kada je reč o spoljnoj politici, Dančila je rekla da će posebnu pažnju posvetiti strateškim partnerstvima Rumunije, a naročito partnerstvu sa SAD. Pozvala je Rumuniju da pokaže „potpunu otvorenost“ u međunarodnoj saradnji i diplomatskim odnosima sa drugim državama.
Rođena je 16. decembra 1963. u Rosiori de Vede, mestu u županiji na južnoj granici sa Bugarskom. Inženjerka je po struci, a pre nego što je ušla u svet politike predavala je u srednjoj školi. Kasnije je radila i u državnoj naftnoj kompaniji Petrom SA. Ima master iz oblasti društvenih nauka. Specijalizovala se za projektno programiranje i menadžment, osnovi naftne ekonomije. Članica je Socijaldemokratske partije od 1996. Predvodi i županijsku organizaciju Žena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.