Nakon ukidanja vanredne situacije na području vranjske opštine tokom jučerašnjeg dana nastavljeno je raščišćavanje seoskih puteva na području Poljanice, Barelića, Krive Feje i Besne Kobile, gde zbog niskih temperatura postoje zaleđeni nanosi snega.
Humanitarnu pomoć u hrani i lekovima dostavili su mobilni timovi Centra za socijalni rad porodicama u selima u Poljaničkom kraju, odakle je nekoliko lica prebačeno na bolničko lečenje u Opštu bolnicu ZC u Vranju. U Prihvatnom centru u Vranju privremeno je smešteno 42 lica, a kapaciteti dozvoljavaju smeštaj još 36 lica, potvrđeno je Danasu u Štabu za vanredne situacije u Vranju.
Mobilni timovi Elektrodistribucije tokom jučerašnjeg dana radili su na otklanjanju havarije zbog kojih je 130 mahom starijih građana bez struje na području sela Rusce, Donja Otulja i Gornje Žarpsko.
– Imamo najave o novim snežnim padavinama pa smo apelovali na građane u brdsko-planinskim selima da se privremeno evakuišu u objekat Prihvatnog centra, ali i kod rođaka u selima koja su bliža gradskom središtu, kako bi izbegli novu snežnu blokadu – upozorio je Slobodan Milenković, gradonačelnik Vranja.
U Domu zdravlja u Vranju za naš list je potvrđeno da je registrovano više od 500 pacijenata obolelih od virusa gripa, ali da je u nadležnosti Zavoda za javno zdravlje da proglasi epidemiju. Vakcina ima još uvek i u dovoljnim količinama.
Javnost juga Srbije šokirala je činjenica da su četiri krave i dva teleta završila na ledini pored lokalnog puta Surdulica – Alakince, bez vode i hrane. Krave su u vlasništvu Aleksandra Ivanovića, koji se novinarima pravdao da u svojoj seoskoj staji „nema dovoljno prostora i da su životinje navikle da po snegu i ledu budu na otvorenom i da on to čini godinama“. On navodi i da su „krave stekle imunitet čeličenjem na snegu i niskim temperaturama“.
– Sasvim je nehumano da se ovako odnosi prema nedužnim kravama i teladi, ali verujte da se stoka privikla i preživljava. Nije normalno da njihov vlasnik nema dovoljno mesta da ih čuva u humanijim uslovima, ako već smatra da su njegovo vlasništvo. Kuća mu je na stotinak metara i do sada je mogao da proširi svoju staju – objašnjavaju za Danas žitelji sela Alakinca. Oni navode da su zbog ovakvog odnosa Ivanovića prijavljivali inspekcijskim organima, ali da njihove reakcije nije bilo. I tokom jučerašnjeg dana krave su bile na polju bez vode i sa vrlo malo hrane, pozirajući znatiželjnim novinarskim ekipama.
Seoske puteve sa visokim snežnim nanosima na teritoriji opštine Vladičin Han i Trgovište juče je raščišćavala teška mehanizacija, što je stvorilo mogućnost da meštanima podno planine Kukavica bude dostavljena hrana, kao i da budu obavljeni lekarski pregledi starijih stanovnika.
– Strahujemo od novih padavina i smrznutog snega, koji se teško čisti. Sva raspoloživa mehanizacija je na terenu – objasnio je situaciju u Bosilegradu za Danas Vladimir Zaharijev, predsednik opštine. Na teritoriji sedam opština Pčinjskog okruga u poslednjih deset dana tri lica izgubila su život od posledica smrzavanja. Na Vlasinskoj visoravni na vrhu ledenog talasa zabeležena je temperatura od – 26 stepeni.
Rudari na istoku zemlje rade uprkos niskim temperaturama
Jači od „debelog“ minusa
Bor, Majdanpek – Za njih kao da ne postoji minus beskonačno, vetar, sneg, smetovi koji evo pet, šest dana „vladaju“ Srbijom. U rudnicima bakra u Boru i Majdanpeku i na „debelom“ minusu proizvodnja se odvija, otkopava se ruda i „hrane“ flotacije, čiste saobraćajnice kojima krstare damperi, a ekipe mašinskog održavanja brinu da kompletna flota kamiona teškaša, buldožera, bagera, grejdera, bušilica radi „kao sat“ i kada zima zagazi u dubok minus, a koža se bukvalno lepi za gvožđe i prsti trnu od hladnoće.
– Teško je raditi po ovom kijametu, ali rudari uspevaju da održe proizvodnju. Ona je u planskim okvirima isključivo zahvaljujući junacima koji po snegu i ledu upravljaju grdosijama. Jedan kamion-damper težak je 150 tona i to – prazan. Kada mu bager doda još 220 tona rude, probajte da zamislite kako je vozaču ovog teškog vozila. Zato sve njih smatram herojima – kaže tehnički direktor Rudnika bakra Bor Vidoje Adamović, čije reči potvrđuje Igor Babejić koji sedam godina vozi najveće kamione u RTB Bor.
– „Kopovci“ stoički podnose mraz. Radimo punom parom. Ako nam nešto ide naruku u ovom periodu godine, to su putevi. Redovno se posipaju solju, a pored su izgrađeni nasipi i bedemi. Više nema ni ranijih muka zbog loše nafte koja se ledila, smrzavala kamione i kočila proizvodnju. Sada se nabavljaju kvalitetno gorivo i aditivi, naše je samo da bezbedno prevezemo što više rude bakra. – kaže Babejić.
J. B. K.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.