Dva nemačka politička analitičara zaposlena na Institutu Maks Plank za sociološke studije u Kelnu Filip Manau i Holger Dering objavili su nedavno članak kojim dovode u pitanje široko rasprostranjenu ideju da su izbori za Evropski parlament uglavnom određeni nacionalnom politikom, već služe da iskažu nezadovoljstvo pitanjima evropske integracije.

Dva nemačka politička analitičara zaposlena na Institutu Maks Plank za sociološke studije u Kelnu Filip Manau i Holger Dering objavili su nedavno članak kojim dovode u pitanje široko rasprostranjenu ideju da su izbori za Evropski parlament uglavnom određeni nacionalnom politikom, već služe da iskažu nezadovoljstvo pitanjima evropske integracije. Takav stav mogao bi da dovede do toga da se u budućnosti više evroskeptika izabere za poslanike Evropskog parlamenta.
Prethodna istraživanja uglavnom su pokazala da većina Evropljana doživljava izbore za EU kao priliku da kazni svoje nacionalne vlade, što podrazumeva da na evropskim izborima zapravo i nije reč o Evropi. Manau i Dering smatraju da ovi rezultati nisu potpuni.
Prilikom istraživanja oni su pažljivo razmatrali proevropske i antievropske stavove poslanika Evropskog parlamenta i nacionalnih vlada u periodu od 1979, kada su članove te institucije birali građani na referendumu. Tom prilikom utvrdili su da su nacionalne vlade postale naklonjenije Evropskoj uniji , dok su članovi Evropskog parlamenta postali manje naklonjeni toj organizaciji, naročito posle 1990, što znači da građani od tada biraju sve više evroskeptika za poslanike.
Manau i Dering tvrde da sve više glasača koristi izbore za Evropski parlament kako bi izrazili nezadovoljstvo EU i proevropskim stavovima svojih nacionalnih vlada. „Glasači smatraju da je Evropa otišla predaleko i da njihove nacionalne vlade sa spremnošću prihvataju dalju evropsku integraciju koja je često prevelikog obima“, izjavio je Manau. On je takođe istakao da na izborima za Evropski parlament glasači iskazuju svoje evropske stavove koje „njihove nacionalne vlade često pogrešno tumače“, dok se u naučnoj literaturi iznosi pogrešan zaključak da oni „naprosto iskazuju svoje nacionalne sklonosti“.
Manau je ocenio i da će se takav trend po svoj prilici nastaviti i na izborima za Evropski parlament koji se održavaju 2009, kao i posle toga. Činjenica da su francuski i holandski glasači pre dve godine na izborima odbacili predlog evropskog ustava govori u prilog njegovoj tvrdnji. „Referendum održan 2005. pokazao je da je sve više evroskeptika“, izjavio je Mateu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari