S obzirom da Dunavom godišnje prođe više stotina turističkih brodova, slobodno se može reći i da Dunavom prema Crnom moru otiču stotine hiljada evra, a da tek deo ovog kolača ostane u Srbiji. Naime, ovi inostrani kruzeri pristaju samo u uređene luke, a njih ima tek nekoliko na 588 kilometara Dunava u našoj zemlji. Jedna od retkih je i Donji Milanovac u koji je ove godine uplovilo 115 inostranih turističkih brodova sa više od 18.500 putnika i članova posade

– U redovnoj najavi za 2015. godinu bilo je 124 broda, ali je devet dolazaka otkazano zbog izuzetno niskog vodostaja Dunava na gornjem toku u Mađarskoj i Austriji kao i u donjem toku kroz Rumuniju i Bugarsku, gde skoro mesec dana u avgustu i septembru nije bilo moguće ploviti do delte odnosno poslednjih 500 kilometara plovnog puta prema Crnom moru, saznaje Danas od predsednika Udruženja kapetana unutrašnje plovidbe, kapetana Srećka Nikolića.

Ovogodišnja sezona pristajanja počela je u aprilu tokom koga je pristalo devet kruzera, u maju se broj pristajanja skoro udvostručio, a tokom juna, jula i avgusta evidentirano je ukupno 61 pristajanje sa bezmalo 10.500 turista i članova posade. Do kraja sezone, dakle u septembru i oktobru pristalo je još 30 kruzera sa više od četiri hiljade putnika.

– Kada je u pitanju nacionalna struktura putnika prednjače Amerikanci, koji učestvuju sa 40 odsto, slede Nemci sa 30 i Kanađani sa 20 procenata, udeo francuskih turista je 10 odsto, a ima i turista iz Italije, Kine, Australije i drugih zemalja. Svi oni došli su posredstvom više turističkih kompanija među kojima su Vantage Travel (USA), Global River Cruises (USA), Uniworld (USA), Tauch (GB), Phoenix Reisen (GER), Scylla Tours (GER), Quality Tours (USA), L Cruise Europe (FRA) i druge – objašnjava kapetan Nikolić.

U zavisnosti od vremena zadržavanja za turiste sa kruzera organizuju se različiti programi. Osim obilaska arheološkog nalazišta Lepenski vir, za putnike sa inostranih brodova organizuju se uz licencirane vodiče turistički obilasci Donjeg Milanovca koji uključuju obilazak znamenitosti ove podunavske varoši. Turisti obilaze ovdašnju crkvu Svetog Nikole, Zavičajnu galeriju, turistički infor centar, Centar za posetioce NP Đerdap, izložbenu prodaju suvenira domaće radinosti, ili jednostavno uživaju u šetnji gradom i domaćim specijalitetima u lokalnim restoranima.

– Prvi inostrani kruzeri su u Donji Milanovac pristali 2008. godine i tada je bilo 19 pristajanja i oko 3.400 putnika i članova posade. Već sledeće, 2009. Pristao je 71 brod i narednih nekoliko godina ustalila se brojka sedamdesetak pristajanja godišnje. Prošle godine prvi put smo prešli cifru od 100 brodova, a sa početnih 3.400 putnika i članova posade došli do 15.300 prošlogodišnjih gostiju, kažu u Turističkoj organizaciji opštine Majdanpek.

Očigledno je da broj brodova iz godine u godinu raste, a rejting Donjeg Milanovca potvrđuje i činjenica da se od prošle godine nalazi u turističkim katalozima inostranih kompanija. Računa se da će taj trend biti zadržan i narednih godina.



Opštine na Dunavu dobijaju marine do 2020. godine

Strategijom razvoja vodnog saobraćaja, sve opštine na Dunavu trebalo bi da dobiju marine do 2020. godine. Od idućeg proleća, naravno ako se sve bude odvijalo planiranom tokom, turistički kruzeri imaće mogućnost da pristanu i u gradovima u komšiluku: Golupcu i Kladovu. Kladovo bi nakon 30 godina trebalo da dobije pristanište koje je potopljeno izgradnjom HE „Đerdap 2″ i izgradnjom druge dunavske akumulacije. Za ove namene dobijeno je 23 miliona od Vlade Srbije, radi se potrebna dokumentacija i očekuje se da će prvi kruzeri u Kladovu pristati narednog proleća.

– Pored Kladova godišnje prolazi oko 600 kruzera, a nijedan ne pristaje. Pokušaćemo da izgradnjom pristana da bar deo njih zaustavimo u Kladovu, kaže predsednik ove podunavske opštine Dragan Budujkić.

Ministarstvo turizma izdvojilo je 23 miliona dinara za izgradnju marine u Golupcu, a tamošnji zvaničnici navode da je projektna dokumentacija urađena, da će uskoro biti raspisan tender za izvođača radova i očekuju da početkom proleća budu završeni radovi i postavljen pristan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari