Više opozicionih stranaka i pokreta podržalo zahteve frilensera 1Foto: Siniša Obrenić

Više opozicionih stranka i pokreta podržalo je danas zahteve Udruženja radnika na internetu (frilensera) i pozvalo i Vladu Srbije da ih prihvati, ocenivši da država ne može retroaktivno da naplaćuje poreze i da frilenseri nisu odgovorni za višegodišnju nesposobnost državne birokratije.

 

Saopštenje su potpisali Narodna stranke, Državotvorni pokret Srbije, Pokret slobodna Srbija, Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara, Građanska platforma, Šumadijska regija i Đorđe Vukadinović.

„Vlast je u Srbiji ranije davala velike podsticaje stranim investitorima, delila besplatno zemljište i opraštala dugove svim partijskim poslušnicima Srpske napredne stranke, a sada bi da uništi najprogresivniju preduzetničku delatnost Srbije i da od frilensera traži nadoknadu za svoju pogrešnu politiku i prazan budžet“, ocenili su u saopštenju.

Frilenseri kampuju i protestuju ispred Skupštine Srbije od 7. aprila nezadovoljni predloženim modelom oporezivanja prihoda koji je ponudila Vlada Srbije.

„Naš cilj je da sprečimo usvajanje predloženog modela oporezivanja frilensera jer je predviđeno da dažbinama čija se naplata traži retroaktivno i tekućim koje će se utvrditi, bude obuhvaćeno više od pola prihoda“, rekao je predsednik Udruženja radnika na internetu Miran Pogačar.

Građanski preokret podržao radnike na internetu

Aktivisti Građanskog preokreta ocenili su da su zahtevi „frilensera“ opravdani i logični i pozvali vladu da što pre predloži sistemsko i pravično rešenje za status radnika na internetu.

Aktivisti Građanskog preokreta smatraju da su radnici na internetu, prema postojećim zakonima, ili neprepoznati ili u neravnopravom položaju u odnosu na druge radnike i da ne treba da plaćaju dosadašnji nerad ili pogrešan rad državne administracije.

Građanski preokret pozvao je građane da dođu na protest pod nazivom „ekološki ustanak“, u subotu 10. aprila, u 13 sati ispred Skupštine Srbije.

Ukazali su da je Srbija već dugo poligon za neodgovorno ponašanje bahatih pojedinaca, privrednih subjekata i investitora koji opasno ugrožavaju životnu sredinu i zdravlje ljudi, dok im, kako su naveli, srpske vlasti tolerišu takvo ponašanje ili čak i pomažu u takvim aktivnostima.

„Krajnji je trenutak da sprečimo pretvaranje Srbije u svetsku deponiju i opasnu zonu zagađenog vazduha, vode i zemljišta, zatrovanih i bolesnih ljudi“, poručili su aktivisti Građanskog preokreta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari