I svršeni osnovci iz majdanpečke opštine, kao i njihovi vršnjaci u Srbiji započeli su polaganje male mature testom iz maternjeg jezika. Tridesetak njih se nada da će Ministarstvo prosvete promeniti odluku i odobriti jedno odeljenje elektrotehničar infomacionih tehnologija u tehničkoj školi Majdanpek.
U protivnom, za željeno zanimanje moraće da se prijave u nekoj drugoj školi u nekom drugom gradu, budući da u dve srednje škole u Majdanpeku mesta ima 120 mesta, a osmi razred završava 179 đaka.
Nisu u Majdanpeku sedeli skrštenih ruku i reagovali su čim se u Konkursu za upis nije našlo odeljenje elektrotehničara informacionih tehnologija. Tada je Tehnička škola, sa potpisima roditelja zainteresovane dece za ovaj smer, uputila zahtev Školskoj upravi u Zaječaru, a potrebu postojanja ovog odeljenje nadležnoj Školskoj upravi obrazložio je i predsednik majdanečke opštine.
Ni u Dopuni konkursa za upis učenika u srednju školu za školsku 2020/2021. godinu ovog odeljenja nema. Ne odustajući, roditelji osmaka su uputili zahtev ministru prosvete tražeći ovo odeljenje i priložili peticiju sa potpisima 600 Majdanpečana koji podržavaju inicijativu roditelja, učenika i profesora Tehničke škole. U dopisu se pored ostalog pitaju ko je zatajio.
– Da li naš predsednik nije bio dovoljno ubedljiv ili se naša školska uprava, pod uticajem svoje lokalne samouprave, oglušila o naš zahtev jer Zaječaru odgovara da dobije više đaka, s obzirom na to da naša deca u ovakvoj situaciji odlaze u srednje škole u Zaječaru, veoma retko u Boru. – navodi se pored ostalog u dopisu koji je iz Majdanpeka otišao u Ministarstvo prosvete.
– Analizom prošlogodišnjeg upisa svršenih osnovaca u srednje škole u opštini Majdanpek konstatovano je da je trend upisa u Gimnaziju „Mile Arsenijević Bandera“ i Tehničku školu oko 60 odsto, a da oko 40 odsto učenika upisuje srednje škole u drugim opštinama (medicinske, turističko-ugostiteljske, poljoprivredne, lične usluge itd.). Prošle godine je opštini Majdanpek odobreno planom upisa 150 mesta, a upisalo je 86 učenika. Ovako slaba realizacija upisa upućuje školu na pažljivije planiranje obrazovnih profila koji odgovaraju potrebama tržišta rada jedinice lokalne samouprave. Prilikom donošenja odluke o broju odeljenja za ovu školsku godinu, nadležni Sektor za srednje obrazovanje se rukovodio trendom upisa u srednje škole na lokalu od prošle godine, kao i smernicama za upis učenika u srednju školu za školsku 2020/2021. godinu. – objašnjenje je Ministarstva prosvete vezano za majdanopečke srednje škole objavljeno na portalu Nova.rs.
Ukoliko se ne pronađu u ponuđenim zanimanjima: mašinski tehničar motornih vozila (IV stepen), rukovalac mehanizacijom u površinskoj eksplataciji (III stepen) i carinski tehničar (IV stepen – Donji Milanovac) odnosno u gimnaziji opšteg tipa, budući srednjoškolci moraće iz majdanpečke opštine da se upute u druge gradove, što će njihovim roditeljima stvoriti dodatne troškove i biti udar na porodični budžet. Na muci su i devojčice, jer im je izbor sužen, budući da se malo devojčica pronalazi u mašinskom tehničaru motornih vozila i rukovaocu mehanizacijom u površinskoj eksploataciji.
– Moji drugovi i ja, bili smo zainteresovani za ovo odeljenje i godinu dana smo se spremali i nadali da ćemo upisati željenu školu. Sada, ne znamo šta ćemo, posebno što osim ovog odeljenja Tehnička škola ne nudi mnogo drugih mogućnosti, posebno za devojčice. – kaže Natalija Mitrović, učenica osmog razreda, a njena majka Slađana Mitrović ističe da su roditelji zbunjeni, razočarani i tužni zbog dece koja su planirala da upišu zanimanje elektrotehničar informacionih tehnologija.
– Trebalo je da deca budu rasterećena za završni ispit, a ne opterećena brigom da li će imati gde da se upišu.- rekla je novinarima Slađana Mitrović.
Razočarenje roditelja je razumljivo kada se zna da u jedine dve srednje škole u opštini Majdanpek ima mesta za 120 učenika u prvom razredu, a osmi u pet osnovnih škola završava 179 đaka. Odluka resornog ministarstva da ne odobri odeljenje elektrotehničara informacionih tehnologija bila je neprijatno iznenađenje za kolektiv Tehničke škole u Majdanpeku.
– U velikom smo problemu. Kako mi, tako i roditelji. U ovoj krizi izdvojiti novac da se ide na stranu je prilično velika stavka.- konstatuje direktor Tehničke škole Majdanpek Dragoslav Janković koji se nada da će ministarstvo ipak odobriti ovo odeljenje, tim pre što uslovi postoje. Profesori ove škole, o čemu je Danas izveštavao, u nekoliko navrata su se odrekli svojih honorara za polaganje vanrednih ispita i ta sredstva usmerili u opremanje kabineta. Nabavkom raznih instrumenata i učila kompletno je opremljen kabinet i stvoreni potrebni uslovi za teorijsku i praktičnu nastavu koju drži stručan kadar. Nije zanemariva ni činjenica da će se ukidanjem elektro smera odraziti i na broj časova, pa će neki profesori imati smanjenu nirmu, a neki možda ostati i bez posla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.