Za razliku od drugih mesnih zajednica, čije je finansijsko poslovanje od 2005. do 2012. godine bilo predmet analize Anketnog odbora koji je formirala Skupštine opštine Prijepolje, u Mesnoj zajednici Seljašnica, jednoj od šest najvećih, nije uočeno trošenje visokih iznosa na dnevnice za službena putovanja, niti na gorivo i benzin bez adekvatnog pokrića. Nije potrošeno ni desetine i desetine hiljada dinara za razne namirnice i poklone bez odluka Saveta MZ (nema pršute, sira, alkoholnih pića u desetinama litara).

Godinama nije bilo ni većih investicija, nije se trošilo ni na tekuće održavanje i popravke. Sve dok nije došla 2011.godina. Ona će označiti iznenadnu promenu, kako u prihodima, tako i u trošenju prihoda ove mesne zajednice. Moglo bi se reći, da je do te godine i prihod MZ Seljašnica bio skroman u odnosu na neke druge. A onda se sve promenilo.

Mesna zajednica Seljašnica raspolagala je sa skoro 50 miliona dinara u periodu od 2005.do 2012.godine. Do 2010.godine, godišnji prihodi nisu prelazili 3,5 miliona, ako se izuzme 2005.godina kada je prihod bio šest miliona dinara, ali je nešto više od četiri miliona dinara stiglo namenski od Ministarstva za finansije, a sredstva su uložena u vodovod. A onda se u periodu od 2010.do 2012.godine iz budžeta opštine u ovu mesnu zajednicu slilo skoro 30 miliona dinara. Do tada zanemareno ulaganje u tekuće održavanje i popravke ( najveći iznos jedva je premašio pola miliona dinara), odjednom je doživelo ekspanziju, a najveći deo sredstava usmeren je za „popravke“ puteva. Utrošeno je čak 18, od pomenutih 30 miliona dinara. Predsednik Saveta mesne zajednice Seljašnica od 2005. je Sabahudin Obućina, a svakako nije za zanemariti ni činjenicu da je predsednik opštine u prošlom mandatu bio iz ove mesne zajednice.

Ono što je bila praksa ove mesne zajednice jeste angažovanje radnika preko Omladinske zadruge za administrativne poslove bez odluke Saveta MZ, a sredstva uplaćena za platu knjižena su kao „nadoknada članovima saveta, NO, UO“. Od 2005.do 2011. platu je primao J.Obućina, a potom N. Mrdaković, kada su izdvajanja za ove namene udvostručena. Anketni odbor smatra da su ovi troškovi nepotrebni pošto je stručna služba u Opštinskoj upravi obavezna da vodi administrativne poslove za mesne zajednice i to po Odluci o osnivanju mesnih zajednica.

Prihod jedne od šest najvećih mesnih zajednica najednom se višestruko uvećava od 2010.godine kada je za „opšte troškove“ potrošeno 3.218.000 dinara, a od toga je za „tekuće popravke i održavanje“ čak 2.320.000 dinara. Koliko je to, najbolje ilustruje podatak da je te godine uloženo u kapitalne investicije, odnosno kanalizaciju i projektnu dokumentaciju 2.400.000 dinara. Primera radi: 2005.godine troškovi za tekuće održavanje i poprvake iznosili su samo 39.000 dinara, a 2007.godine bili su manji od plate administrativnog radnika. Ali to je tek uvertira za one što će uslediti. Krajem 2010.godine dolazi do određenih „gimnastika“, odnosno na ime saniranja posledica od poplava ovoj mesnoj zajednici prebačeno je 10 miliona dinara. Sredinom 2011.godine MZ Seljašnica je vratila budžetu opštine tri miliona dinara, a preostalih sedam miliona dinara potrošeno je. Tako je za „opšte troškove“ u 2011.godine izdvojeno čak 11 miliona dinara! Od te sume, sedam miliona je evidentirano kroz „tekuće popravke i održavanje“. Sudeći samo po nalozima koje je pobrojao Anketni odbor, posla na „popravkama puteva“ bilo je na pretek.

Ono što je karakteristično je da nema količina, utrošenog materijala, nema cena, nema ni nadzora. A računi se kreću u iznosima do 300.000 dinara. U ovoj godini kapitalna investicija bila je samo kanalizacija, a vrednost radova 2.482.000 dinara. Naredne, 2012.godine prihod je bio respektabilnih 10 i po miliona dinara. U šta je investirana tako velika suma? U „tekuće popravke i održavanje“. Tako kaže finansijski izveštaj. Naime, kroz tu „stavku“ proknjiženo je čak osam miliona dinara. Najveći deo radova odnosio se na popravku putne mreže, čišćenje snega i sanaciju korita reke. Svakako je impresivan podatak da je za čišćenje snega potrošeno više od tri miliona dinara. Približno toliko potrošile su i MZ Prijepolje i MZ Velika Župa, dok su ostale tri velike mesne zajednice (Brodarevo, Ivanje i Kolovrat) za čišćenje snega potrošile tri puta manje para. Anketni odbor, u svom Izveštaju koji je usvojila Skupština opštine, naveo je da su „evidencije o čišćenju snega u 2012.godini različite , u zavisnosti od službe do službe“. Međutim, karakteristično je u „mnogim slučajevima“, u svim mesnim zajednicama, da su „računi površni, bez preciznih relacija, potpisa nadzora i evidencije građevinskih listova“.

Samo tri izvođača radova

Lista izvođača svih radova, od vodovodnih, kanalizacionih, preko popravki puteva, nasipanja tampona, čišćenja korita reka, ulanjanja štala ili snega, svedena je na samo nekoiliko, a ta preduzeća zaradila su desetine miliona. Javnih nabavki uglavnom nije bilo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari