Višečasovni prekid u snadbevanju električnom energijom Vranja u novogodišnjoj noći i na Badnji dan izazvao oštre reakcije javnosti.
Dve havarije na trafo stanicama u Vranju i Bujanovcu 31. decembra i 6. januara ostavile su više od polovine Vranja u šesnaestočasovnom mraku što je izazvalo oštre reakcije građana i samog predsednika vranjske opštine Miroljuba Stojčića.
Višečasovni prekid u snadbevanju električnom energijom Vranja u novogodišnjoj noći i na Badnji dan izazvao oštre reakcije javnosti.
Dve havarije na trafo stanicama u Vranju i Bujanovcu 31. decembra i 6. januara ostavile su više od polovine Vranja u šesnaestočasovnom mraku što je izazvalo oštre reakcije građana i samog predsednika vranjske opštine Miroljuba Stojčića.
I juče havarija na dalekovodu
U vreme dok je direktor vranjske Elektrodistribucije Miodrag Zdravković objašnjavao za Danas uzroke novogodišnje havarije, stigla je vest da je zbog kvara na dalekovodu i u trafo-stanici u naselju Ogledna stanica jedan deo Vranja ponovo ostao bez električne energije.
– Za rekonstrukciju samo jednog od 20 kilometara dugog dalekovoda Vranje – Bujanovac neophodno je izdvojiti 1,5 miliona dinara. Očigledno je da sada plaćamo račune, za višegodišnji nemar i ne ulaganje u elektro mrežu – rekao je Zdravković.
– Skoro deset godina pokušavamo da rešimo problem izgradnje nove trafo-stanice od 100 kilovolti kako nam se ne bi dešavalo ono što nam se desilo u dane praznika, a što je izazvalo opravdane reakcije građana. U lokalnoj samoupravi učinili smo sve da se odredi lokacija za izgradnju nove trafo-stanice, ali do sada to nije učinjeno. Za ovu nemalu investiciju koja je neophodna Vranju, imamo podršku Ministarstva energetike, ali očigledno da je nešto zapelo u EPS i preduzećima nadležnim za izgradnju nove trafo-stanice – kaže za Danas gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić.
Iz vranjske Elektrodistribucije izdali su saopštenje u kome se navodi da je do prekida u napajanju gotovo pola grada 31. januara došlo zbog „eksplozije prekidača na 35 kilovoltnoj trafo-stanici Vranje 1 u naselju Asambair, te da je prilikom pokušaja daljinskog uključenja iz trafo-stanice 110/35 Motel izgorela kablovska glava na izvodu od 35 kilovolti koja vodi prema trafo-stanici Asambair. Popravka je trajala duže od petnaest sati, a u međuvremenu deo Vranja snadbevao se premošćavanjem preko trafo-stanice od 35 kilovolti iz trafoa u Bujanovcu“.
– Do havarije je došlo zbog izuzetno hladnog vremena i ukljičivanja grejnih ali i kućnih aparata. U tom trenutku imali smo potrošnju od blizu 53 megavata, a instalisana snaga u trafo-stanici 110 kod motela Vranje je dva puta 31,5 megavata – objasnio je za Danas direktor vranjske Elektrodistribucije inženjer Miodrag Zdravković, koji naglašava da je šteta od havarije blizu milion dinara u opremi. On je rekao da su štetu pretrpeli i građani, kao i vlasnici ugostiteljskih objekata, ali da do sada nije stigla nijedna tužba za naknadu eventualne štete.
I gradonačelnik Vranja i direktor Elektrodistribucije saglasni su da je Vranju potrebna nova trafo-stanica od 110 KW, za čiju izgradnju postoji i projekat. Direktor Elektrodistribucije kaže da bi po njegovoj proceni „izgradnja nove trafo-stanice mogla da počne početkom aprila ove godine“ i precizira „da to ne zavisi od preduzeća Elektroistok u okviru koga radi vranjska Elektrodistribucija, već pre svega od nadležnih iz Elektroprivrede Srbije“. Cena izgradnje nove trafo-stanice je 5,5 miliona evra i ona bi se gradila iz kredita Svetske banke, a uz garanciju Vlade Srbije, jer za ovakvu investiciju na lokalu nema finansijskih sredstava. Gradonačelnik Vranja Stojčić ne odustaje od zahteva „da se u parlamentu Srbije preko narodnih poslanika, ali i protestom kod Ministarstva energetike zatraži odgovornost ljudi iz EPS kako bi se skrenula pažnja na problem koji Vranje ima u snadbevanju električnom energijom a koji može da se reši samo uz pomoć države“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.