Predsednik Visokog saveta tužilaštva, tužilac Branko Stamenković, reagovao je na otvoreno pismo tužioca Nenada Stefanovića. „Smatram da neprilično ponašanje i pokušaj neprimerenog uticaja na rad Visokog saveta tužilaštva, kao i na moj rad u njegovom okviru, postoji upravo na Vašoj strani. To ste javno pokazali više puta do sada koristeći deo informativnih medija koji su Vam naklonjeni i kojima i pre nego što uputite dopis Savetu uredno dostavljate Vaše reakcije, a koji ih momentalno objavljuju, što je i sa ovim ”otvorenim pismom” slučaj“, navodi se u dopisu Visokog saveta tužilaštva.
Stamenković kaže i da smatra da nastavak ovakve komunikacije koju je, kako piše, Stefanović započeo i nastavlja, „nanosi izuzetnu štetu ugledu i uvažavanju celokupnog javnog tužilaštva i svih javnih tužilaca u našoj zemlji“.
Dopis Visokog javnog tužilaštva prenosimo u celosti:
„Protivno mojoj volji u istoj učestvujem zarad upravo zaštite ugleda i položaja Visokog saveta tužilaštva i javnog tužilaštva Republike Srbije od, kao što sam to više puta ponovio, netačnih, neutemeljenih i senzacionalističkih tvrdnji koje iznosite. Nadalje u ovoj raspravi zarad prethodnog neću učestvovati, ali ću u svakom narednom slučaju reagovati kada mi zakon i profesionalna čast to nalažu.
Što se Vaših tvrdnji i primera tiče, mogu Vam reći sledeće:
1. Tokom moje dugogodišnje karijere u javnom tužilaštvu naše zemlje uvek sam zdušno podržavao unapređenje znanja i veština koje tužilački pripravnici, pomoćnici i javni tužioci poseduju. Smatram da naša profesija mora da prati savremene trendove kriminala i da stiče znanja i sposobnosti da se istima efikasno suprotstavi. Pravosudna akademija Republike Srbije je zakonom ustanovljena, a svojim radom dokazana upravo kao institucija koja primarno treba da osposobljava sve kadrove u javnom tužilaštvu, a posebno buduće i sadašnje javne tužioce. Moja podrška radu Pravosudne akademije se nastavlja i danas, i posebno se radujem stupanju na snagu novog zakona koji će regulisati dalji rad ove značajne pravosudne institucije upravo zbog navedenih razloga.
2. Visoki savet tužilaštva od svog osnivanja postupa upravo po svojim ovlašćenjima ne proširujući ih zbog nečijih očekivanja, želja ili potreba. Rezultati koje je Savet postigao za nešto više od 18 meseci postojanja govore u prilog tome.
3. U Više javno tužilaštvo u Beogradu je upravo tokom mandata ovog sastava Visokog saveta tužilaštva izabrano 45 javnih tužilaca, što čini više od 46% sistematizovanog broja javnotužilačkih radnih mesta u javnom tužilaštvu kojim rukovodite.
4. Neposredno pred konstituisanje Visokog saveta tužilaštva prethodnik, Državno veće tužilaca, u kome su kao članovi radili isti javni tužioci, uključujući i mene, i koji su članovi i sadašnjeg Saveta, je na Vašu molbu za uvećanjem broja javnotužilačkih mesta u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije, kao i moju kao tadašnjeg Posebnog tužioca za visokotehnološki kriminal, uvećalo broj ovih mesta za 38 sa tada postojećih 65, što je uvećanje od skoro 59%. Time su prethodno Veće a sadašnji Savet pokazali jačinu podrške radu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu nezabeleženo u drugim javnim tužilaštvima u Srbiji.
5. Ukupan broj sistematizovanih javnotužilačkih mesta u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu je trenutno 103. Od tog broja funkciju obavlja 88 javnih tužilaca. Time je Više javno tužilaštvo najveće javno tužilaštvo u Republici Srbiji, a, čini mi se, jedno među najvećim, ako ne i najveće u svom rangu u regionu, ako ne i u Evropi. Vama hijerarhijski nadređena javna tužilaštva trebaju da u svojim izveštajima navedu rezultate rada javnog
tužilaštva kojim rukovodite koji će biti u skladu sa ovolikim ljudskim i materijalnim resursima koji su Vam na raspolaganju.
6. Izbor pet javnih tužilaca po navedenom oglasu i raspisivanje novih oglasa za upražnjena mesta su u toku, ali verujem da ćete i sa 88 javnih tužilaca uspeti da se izborite sa kriminalom u okvirima Vaše nadležnosti.
7. Apsolutno nisam pokušavao da se hijerarhijski postavim, kako kažete, u okviru Vašeg javnog tužilaštva, zalaganjem za doslednu primenu Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u borbi protiv visokotehnološkog kriminala. Taj zakon je jasan u odnosu na propise kojima reguliše rad Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal kao, u tehničkom smislu, odeljenja u okviru Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Posebnom javnom tužiocu tog tužilaštva tj. odeljenja po zakonu pripadaju ovlašćenja kao i glavnom javnom tužiocu. Ostale argumente koje sam u tom smislu o ovim povodom navodio ne bih ponavljao. Ono što je nepobitna činjenica je to da je visokotehnološki tj. ”sajber” kriminal vrlo pravno-tehnički poseban i složen oblik kriminaliteta kojim mogu da se bave samo posebno obučeni i osposobljeni javni tužioci. Nastaviću da aktivno zastupam potrebu da nadležno ministarstvo predloži novi zakon o visokotehnološkom kriminalu koji će ovo specijalizovano javno tužilaštvo najzad uvrstiti u red tužilaštva pune posebne nadležnosti, shodno zakonu, i time prekinuti nepotrebnu organizacionu agoniju koja ovim povodom postoji.
8. Javna tužilaštva i javni tužioci, uključujući i one najvišeg ranga, godinama unazad, dakle i pre Vašeg izbora za glavnog javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, a i tokom Vašeg mandata, su bili objekat kritike i verbalnih napada koji su dolazili sa svih strana političkog i društvenog spektra. Naša dužnost kao javnih tužilaca je da kritike analiziramo i razložno utvrdimo da li su one osnovane ili ne. Naša dužnost je takođe da opravdanu kritiku i primimo, ne označavajući je kao napad na nas lično ili profesiju. Neprimereni uticaj trebamo i moramo da prijavimo Visokom savetu tužilaštva koji na osnovu zakona i podzakonskog akta ima jasno i precizno postavljena ovlašćenja i postupak u slučajevima utvrđivanja neprimerenog uticaja. Više puta ste obavešteni da su ti postupci u toku. Vanredna sednica koja će biti održana sledeće nedelje će se upravo baviti nalazima i preporukama Poverenika za samostalnost u vezi događaja koje ste Vi naveli, ali i događaja koje ne navodite i koji mogu predstavljati flagrantni pokušaj neprimerenog uticaja putem medija na javno tužilaštvo i tužioce. No, i ovog puta Visoki savet tužilaštva, a ne njegov predsednik, će doneti odluku o postojanju istog ili ne.
9. Visokom savetu tužilaštva u toku 2024 godine nije podnet ni jedan zahtev za odobrenje učestvovanja na studijskim putovanjima od strane javnih tužilaštava iz Novog Sada ili teritorije AP Vojvodina. Od strane pojedinih javnih tužilaca upravo iz javnog tužilaštva kojim Vi rukovodite jeste, i sa njima je postupljeno u skladu sa zakonom. Na kraju, upravo Vaše ”otvoreno pismo” odiše svim epitetima koje ste meni pripisali i, koliko me sećanje služi za 28 godina rada u javnim tužilaštvima naše zemlje, nikada javni tužilac nije drugom javnom tužiocu, posebno onom višeg ranga, uputio niz ovakvih tvrdnji i, tako barem zvuči, uvreda. Ja Vam neću spominjati ”granični disciplinski prekršaj” koji tako lako spominjete i prijavljujete kada Vam određeni javni tužioci nisu po volji, već ću Vas ovom prilikom pozvati na sastanak u prostorijama Visokog saveta tužilaštva radi diskusije u vezi svih otvorenih pitanja koje imate u vezi rada i postupanja Visokog saveta tužilaštva, i mog kao njegovog predsednika“, piše u dopisu Visokog saveta tužilašta koje je potpisao Branko Stamenković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.