Visoki savet tužilaštva pozivao je Udruženje sudija i javnih tužilaca, kao i njegove istaknute članove, da prestanu sa pokušajima neprimerenog uticaja i pritiska na rad Saveta i njegovih članova, posebno onih iz reda javnih tužilaca, putem predstavljanja proizvoljnih ili netačnih informacija javnosti o njegovom radu.
Reagujući na saopštenje Udruženja sudija i javnih tužilaca kojim se članovi Visokog saveta tužilaštva iz reda javnih tužilaca pozivaju da podnesu ostavke zbog navodnog neispunjavanja svojih obaveza zaštite javnih tužilaca od medijskog i političkog linča, iz Visokog saveta tužilaštva su poručili da su već preduzeli radnje u okvirima svoje nadležnosti povodom pokušaja spoljašnjeg neprimerenog uticaja koji je od strane dela medija bio usmeren ka radu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, kao i nakon prijema zahteva za zaštitu od neprimerenog uticaja na javnog tužioca u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
“U oba slučaja, u skladu sa zakonom i relevantnim podzakonskim aktima, činjenična stanja i zahtevi su dostavljeni na postupanje Povereniku za samostalnost javnog tužilaštva kao ovlašćenom organu za postupanje u slučajevima kada se sumnja na postojanje unutrašnjeg ili spoljašnjeg neprimerenog uticaja na rad javnih tužilaca i javnih tužilaštava”, ističe se u saopštenju koje je potpisao predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković.
Kako se dodaje, poverenik za samostalnost će nakon sprovedenog postupka obavestiti Visoki savet tužilaštva kao i javnost o činjenicama i predlogu odluka koje bi Savet mogao doneti povodom navedenih događaja.
“Udruženju sudija i javnih tužilaca bi trebalo da je poznato da važeći pravni okvir u vezi utvrđivanja mogućnosti postojanja neprimerenog uticaja ili pritisaka na javne tužioce podrazumeva sprovođenje postupka o strane Poverenika za samostalnost, nakon čega Visoki savet tužilaštva na sednici odlučuje o njegovim predlozima. Predlozi mogu biti usmereni ka usvajanju preporuke ili mišljenja Saveta u vezi postojanja ili ne neprimerenog uticaja. Udruženju bi trebalo da je poznato da osim navedenih akata Savet nema na raspolaganju sredstva krivičnopravne prinude jer isti nije javno tužilaštvo sa krivičnopravnim procesnim ovlašćenjima, već samostalni državni organ sa drugačijim ovlašćenjima kada je tužilaštvo u pitanju”, ističe se u saopštenju.
Ukoliko Visoki savet tužilaštva bude utvrdio postojanje spoljašnjeg neprimerenog uticaja, na osnovu zakona jedino što može preduzeti je izdavanje saopštenja za javnost, sazivanje konferencije za medije ili obraćanje određenim državnim organima, advokatskim komorama, Savetu za štampu i drugim organima da je utvrđeno postojanje neprimerenog uticaja, te istima može i preporučiti, ne i sprovesti, mere za dalje sprečavanje takve vrste ponašanja. I tu se krug mera Visokog saveta tužilaštva završava, piše u saopštenju Visokog saveta tužilaštva.
Iz te institucije kažu da bi bilo kakvo istupanje u javnost Saveta pre završetka postupka Poverenika za samostalnost i donošenja odluke o njegovim predlozima na sednici Saveta, bilo prejudiciranje konačne odluke Visokog saveta tužilaštva, što bi navedenom udruženju takođe trebalo da bude poznato.
“Ipak, imajući u vidu učestalost spominjanja postupanja javnih tužilaštava i javnih tužilaca u poslednje vreme, Visoki savet tužilaštva koristi ovu priliku da uputi apel svim učesnicima javnog života u Republici Srbiji, kao i medijima, da se uzdrže od iznošenja tvrdnji i stavova koji mogu biti smatrani kao neprimereni uticaj na nosioca javnotužilačke funkcije, a posebno svakog oblika pretnje ili prinude prema javnom tužiocu, ili korišćenja javnog položaja, medija i javnog istupanja kojima bi moglo da se utiče na postupanje svakog javnog tužioca ili tužilaštva u našoj zemlji”, piše u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.