Vjosa Osmani izabrana je prekjuče za predsednicu Kosova, u trećem krugu glasanja parlamenta.
U obraćanju poslanicima naslednica Hašima Tačija u predsedničkoj fotelji poručila je da je Kosovo „pokazalo primer kako žene treba da budu predstavljene na institucionalnom nivou“, aludirajući time na činjenicu da je Atifete Jahjaga svojevremeno obavljala istu funkciju.
Prema njenom mišljenju, „pravda neće biti dostignuta dok Srbija ne bude odgovarala za zločine na Kosovu“, a dijalog o normalizaciji odnosa sa Beogradom „mora se voditi na ravnopravan način“.
Takvi stavovi u skladu su sa gledištima koje zastupa i nedavno izabrani kosovski premijer Aljbin Kurti.
Osmani je jedno od najprepoznatljivijih lica na političkoj sceni Prištine. Godinama je bila funkcionerka Demokratskog saveza Kosova, i učestvovala je u izbornoj trci vođenoj u oktobru 2019. kao kandidatkinja te stranke za premijera, ali je nakon formiranja tadašnje vlade Kurtijevog Samoopredeljenja i DSK postala predsednica parlamenta.
Od DSK-a se distancirala u martu 2020, nakon rušenja tog saziva izvršne vlasti, jer se protivila glasanju o poverenju Kurtijevoj vladi. Tri meseca kasnije zvanično je smenjena sa svih vodećih funkcija u stranci i politički se priklonila Samoopredeljenju.
U novembru prošle godine, kao šefica parlamenta, postala je v. d. predsednika Kosova, nakon što je Tači podneo ostavku zbog potvrđivanja optužnice Specijalizovanih veća u Hagu protiv njega za ratne zločine. Aktivno je učestvovala u nedavnoj kampanji za parlamentarne izbore, na kojima je Samoopredeljenje pobedilo.
Rođena je 17. maja 1982. u Kosovskoj Mitrovici.
Osnovnu i srednju školu završila je u rodnom gradu.
Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Prištini, a master i doktorat odbranila je na Univerzitetu u Pitsburgu u SAD. Pored bavljenja politikom, ona je predavačica na Univerzitetu u Prištini.
Uglavnom se bavi međunarodnim pravom.
Bila je i poslanica kosovskog parlamenta u nekoliko saziva, i predvodila je skupštinski Odbor za spoljne poslove, dijasporu i strateške investicije.
Zastupala je Prištinu pred Međunarodnim sudom pravde, kada se ta institucija izjašnjavala o pravu Kosova da proglasi nezavisnost.
Radila je za Misiju UN na Kosovu i vodila kabinet Fatmira Sejdiua dok je bio kosovski predsednik.
Pored albanskog, govori engleski, srpski, turski i španski. Sedam godina je u braku sa Prindonom Sadriuom, bivšim funkcionerom kosovskog Ministarstva za spoljne poslove. Ima dve ćerke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.