Vlada Srbije donela je odluku da u naredne tri godine investira oko 65 miliona evra za infrastrukturne projekte u naučno-tehnološke parkove u Srbiji, kako bi se u istraživanjima otišlo korak dalje, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić.
Cilj je da ova Vlada napravi iskorak od ekonomije zasnovane na investicijama koju danas imamo i takmičimo se sa zemljama okruženja u subvencijama, u ekonomiju zasnovanu na inovacijama, rekla je Brnabić na otvaranju nove inovacione laboratorije u beogradskom naučno-tehnološkom parku.
Kako je istakla, to sigurno neće moći da se završi u mandatu ove Vlade, ali ona mora da ima odgovornost da to uradi, jer će dovesti do podizanja cele srpske ekonomije.
Kada dođemo do toga, srpska privreda biće konkurentna. To je vizija na kojoj radimo, rekla je Brnabić.
Ona je zahvalila švajcarskoj vladi na partnersvtu u razvoju naučno-tehnološkog parka, započetom pre tri godine, jer su prepoznali taj potencijal pre nego neke prethodne srpske vlade.
Brnabić je najvila da će naučno-tehnološki park iz Beograda pokušati da se „preslika“ u Novom Sadu, na 29.000 kvadratnih metara, i sa poboljšanjima, kako bi se privukle veće kompanije, uključujući i one inovacione.
Tamo ćemo odmah primeniti stvari koje smo naučili u Beogradu, objasnila je ona, i dodala da se gradi i naučno-tehnološki park u Nišu, zajedno sa aneksom zgrade Elektronskog fakulteta, a praviće se i manji „start-ap inovacioni centri“ u Čačku, Boru, Zaječaru i verovatno Kraljevu.
To će biti način da se njihovi obrazovani mladi ljudi vraćaju u svoje gradove i prave male firme, konstatovala je Brnabić.
Direktor Naučno-tehnološkog parka u Beogradu Gordana Danilović Grković rekla je da je tu naučnu ustanovu došlo 60 kompanija sa oko 500 inženjera koji svakodnevno dolaze na posao, što je veliki potencijal koji Srbija ima.
Ona je dodala i da je, kada se uključi više od 40 alumni-kompanija iz prethodnog programa, to brojka od više od 100 firmi sa 1.000 inženjera.
Izvršni direktor Korporacije za ekonomske poslove Švajcarske Ivo German rekao je da je zadovoljan što su u naučno – tehnološkom parku prisutne brojne inovacione kompanije i što su posao dobili mladi inženjeri, jer to sprečava „odliv mozgova“ iz Srbije, a neki se i vraćaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.