Za sanaciju posledica nedavnih poplava u gradovima i opštinama zapadne Srbije, Vlada Republike Srbije izdvojila je 45 miliona dinara. Od te sume, Sjenici je pripalo deset miliona dinara, kao i pet miliona od grada Beograda.

Pored kratkoročne novčane pomoći, kako je najavio ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić u Sjenici, prilikom posete poplavljenim gradovima i opštinama zapadne Srbije, dugoročna pomoć Sjenici, u kojoj je stanje ocenio kao gore od očekivanog, ogledaće se u regulaciji rečnog korita Grabovice. Radovi na uređenju rečnog korita, kako se najavljuje, trebalo bi uskoro da počnu, a time će se ubuduće smanjiti mogućnost da neke nove obilnije padavine, ovoj opštinini nanesu slične posledice.

– Nakon najvećih poplava koje su zadesile Sjenicu, otkad se o tome vodi evidencija, mi smo učinili sve što je u našoj moći da se zatraži pomoć od svih institucija, kako bi se nastale poteškoće prevazišle na najbolji mogući način. Nakon moje posete ministru rada i socijalne politike Rasimu Ljajiću, na njegovo insistiranje Vlada i grad Beograd odobrili su kratkoročnu finansijsku pomoć Sjenici od 15 miliona dinara, za otklanjanje posledica poplava koje su bile u noci između petka i subote, 6 i 7. novembra. Imali smo kontakte i sa ljudima iz državnog preduzeća Srbijašume, i oni su nam obećali 600 metara ogrevnog drveta, a očekujemo i odgovor Upravnog odbora preduzeća za podzemnu eksploataciju o pomoći u uglju, kako bi smo porodicama, koje je poplava ostavila bez uglja i drva, obezbedili potrebne energente za ovu zimu, rekao je u izjavi za medije, predsednik opštine Sjenica, Muriz Turković.

Obilne padavine, kada je, početkom ovog meseca za nepunih 24 sata, palo 73, 6 litara kiše po metru kvadratnom, što je inače ukupan prosek padavina za najkišovitiji mesec u godini, uzrokovale su izlivanje rečnih korita Grabovice, Jablanice, Vape i Uvca, i plavljenje više stotina kuća u ovoj opštini. Prema zahtevima za sanaciju štete, Opštinska komisija za procenu, konstantno je obilazila teren, a prema njenom prvom izveštaju, šteta je procenjena na 120 miliona dinara. Polovina od te sume, odnosi se na štetu procenjenu na stambenim objektima građana, nameštaju i kućnim aparatima, a 23 kuće su ocenjene kao potpuno neupotrebljive za stanovanje. U oblasti putne infrastrukture i mostova, procenjena je šteta od 50 miliona dinara, dok se preostalih deset miliona odnosi na troškove kao što su: evakuacija i smeštaj stanovnika, angažovanje mehanizacije u sanaciji poplava, dezinfekciju objekata i ostale troškove obezbeđivanja osnovnih uslova za život, poplavom najugroženijih stanovnika.

– U odnosu na procenjenu štetu, dobijena pomoć je zanemarljivo mala. Mi ćemo najveći deo tih sredstava utrošiti da pokušamo rešiti zajedničke probleme. Pet uništenih i oštećenih mostova, mi ćemo morati na neki način da saniramo. Svi lokalni putevi su pretrpeli štete da su skoro neprohodni. To nam je zadatak da uradimo pre snega, kako bi Sjenicu učinili dostupnom svakom naseljenom mestu u našoj opštini odnosno, svakom građaninu. Nećemo zaboraviti ni ljude koji su pretrpeli štetu na nameštaju, kućnim aparatima i uopšte kućama za stanovanje. Od tih para, i svih drugih donacija, mi ćemo pokušati da rešimo problem stanovanja, poplavom najugroženijih porodica za ovu zimu, rekao je Turković. On je istakao, navodeći primer Jaše Tomića, da se nada da će izgradnja kuća, na kojima je procenjena totalna šteta, ući u program Vlade, i da će se od proleća, trajno rešavati problem stanovanja za 23 porodice u Sjenici, koje su, nakon poplava, smeštene u hotelu Borići, kod rođaka i manje ugroženih komšija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari