Vlada medijskom strategijom pokušala obmanu EU 1Foto: EPA-EFE/ ANDREJ CUKIC

Vlada Srbije usvojila je medijsku strategiju bez ključnih predloga radne grupe, neposredno pred objavljivanje izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije kako bi prikazala bolje rezultate u slobodi medija od realnih, ali najslabije ocene u ovoj oblasti pokazuju da taj „pokušaj obmane“ nije uspeo.

Ovako novinar Vukašin Obradović, u ime NUNS-a član radne grupe za izradu Nacrta strategije razvija sistema javnog informisanja u Republici Srbiji, kako je pun naziv krovnog medijskog dokumenta, sagledava aktuelna dešavanja i komentare o stanju medija u Srbiji.

Uoči objavljivanja izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u evrointegracijama, Vlada Srbije objavila je konačni tekst Strategije, bez ključnih izmena koje je predlagala radna grupa sačinjena od predstavnika struke i države.

U godišnjem izveštaju EK navodi se da Srbija nije ostvarila napredak u slobodi izražavanja i taj nedostatak napretka sada „izaziva ozbiljne bojazni“. Kao preporuka zvaničnog Brisela stoji da Srbija treba da obezbedi poštovanje medijskih zakona, usvoji novu medijsku strategiju i obezbedi odgovarajuće finansiranje javnih servisa i transparentnost vlasništva u medijima.

„Srbija treba i da obezbedi punu implementaciju medijskih zakona, da ojača nezavisnost REM i unapredi njegove kapacitete da proaktivno radi“, naveli su predstavnici EK. U izveštaju piše da je radna grupa sastavljena od predstavnika medijskih asocijacija i državnih funkcionera dostavila vladi Srbije nacrt medijske strategije u decembru 2018. i da je proces konsultacija do sada bio transparentan i inkluzivan.

Ipak, pred sam kraj procesa, Vlada je odlučila da odbaci neke od najvažnijih preporuka radne grupe – upravo one koje se odnose na Regulatorno telo za elektronske medije (REM) i jačanje njegove nezavisnosti i autonomiju javnih medijskih servisa, što i Brisel označava kao najneophodnije reforme.

Vukašin Obradović ocenjuje da odbacivanjem ovih izmena Vlada Srbije zapravo želi da zadrži mogućnost kontrole medija.

– Duboko me zabrinjava to što je ceo odeljak o REM izbačen jer smatram da je to kancerozno tkivo medijskog sistema u Srbiji. Kada pogledamo izmene koje su odbačene, očigledna je tendencija Vlade Srbije da zadrži apsolutnu kontrolu nad elektronskim medijima. Ono što dodatno zabrinjava je nova nejasna i opasna ideja – da se definiše cenzura i mapiraju nosioci cenzure, to bi stvorilo prostor za još veću kontrolu medija, upozorava Obradović. On je zaključio da se čini kao da je trud radne grupe bio uzaludan a da je Vlada struku izvrgla ruglu.

– Samo zato što je Vladi i premijerki bilo potrebno da se strategija usvoji kako bi ušla u izveštaj o napretku. Ponadali su se da će dobiti poene, ali očigledno je da će biti potrebno još mnogo truda da se ubedi Brisel a i ovdašnja javnost da se stanje u medijima poboljšava – istakao je Obradović.

Predstavnik Udruženja novinara Srbije u radnoj grupi Nino Brajović naglasio je da je UNS poslao pismo premijerki Brnabić u kome se ističe nezadovoljstvo zbog toga što je strategija pretrpela izmene a da radna grupa o tome nije ni obaveštena, iako je vlast obećala da će ih o svemu izveštavati.

– Činjenica da nismo obavešteni o ovako krupnim izmenama, kao što je brisanje Saveta za štampu koji postoji već celu deceniju, govori da se ne poštuju dogovori, ističe on. Brajović pak smatra da ni izveštaj Evropske komisije nije dovoljno temeljno obradio stanje u medijima u Srbiji, te da kritike i upozorenja Brisela nisu dovoljan osnov za stvarne promene u praksi u srpskim medijima.

– Evropska komisija se više bavi slobodom izražavanja ali pitanje položaja i slobode medija nije dovoljno obrađeno i nije se proslavila ovom analizom. NJihov pristup nije konzistentan, analitičan i izveštaj više liči na politički dokument, ocenio je Brajović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari