U minula dva dana u leskovačkom, vlasotinačkom, bojničkom i lebanskom kraju palo je više od 75 litara vode po kvadratnom metru, što je rekord u poslednjih desetak godina. Vlada Srbije juče je odobrila 48 miliona dinara pomoći za poplavljena područja na jugu Srbije, potvrdio je ministar za infrastrukturu Velimir Ilić.
U minula dva dana u leskovačkom, vlasotinačkom, bojničkom i lebanskom kraju palo je više od 75 litara vode po kvadratnom metru, što je rekord u poslednjih desetak godina. Vlada Srbije juče je odobrila 48 miliona dinara pomoći za poplavljena područja na jugu Srbije, potvrdio je ministar za infrastrukturu Velimir Ilić. On je preneo da je na jučerašnjoj sednici doneta odluka da se opštinama Leskovac, Vlasotince i Babušnica dodeli po 10 miliona dinara, Lebane, Bojnik i Pirot će dobiti po pet miliona, a opština Crna Trava tri miliona dinara. Ilić je istakao da će novac biti iskorišćen za zbrinjavanje stanovništva i hitne intervencije na otklanjanju posledica izlivanja reka. Prema njegovim rečima, Vlada je dala nalog da se hitno prikupe ponude za izgradnju dva mosta porušena u poplavama na putevima Leskovac-Babušnica-Pirot i Leskovac-Vlasotince, za čiju je izgradnju potrebno oko 90 miliona dinara. Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije saopštilo je juče da su spasilačke jedinice Sektora za zaštitu i spasavanje MUP-a angažovale ljudstvo i tehniku, pomoću kojih je izvršena evakuacija ljudi iz poplavom ugroženog područja. Načelnik Sektora Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) za zaštitu i spasavanje Predrag Marić izjavio je juče da su spasilačke jedinice MUP Srbije spremne da reaguju u slučaju novih poplava.
Poplave i u Crnoj Gori
Obilna kiša i naglo topljenje snega koje je pogodilo sever Crne Gore izazvali su izlivanje reka i poplave i u pojedinim crnogorskim opštinama. Predsednik Komisije Vlade Crne Gore za procenu šteta od elementarnih nepogoda Suad Numanović najavio je juče da će predložiti vladi da „interventno“ pomogne građanima u opštini Rožaje čije su kuće poplavljene u nevremenu koje je prethodnih dana zahvatilo taj grad i sever Crne Gore. Numanović je posle obilaska Rožaja, Berana i Andrijevice medijima kazao da je izlivanje reka Lim i Ibar oštetilo veliki broj stambenih objekata u tim opštinama, te da su oštećeni putevi i mostovi. Voda je poplavila na desetine domova i imanja, oštetila puteve, mostove, potporne zidove, a najlošija situacija je u Rožajama gde je preko 100 domaćinstava poplavljeno. Numanović je rekao da štete ima i u Beranama i Andrijevici, te da su uglavnom oštećeni putevi i mostovi, a da će opštinske komisije proceniti kako mogu da pomognu u saniranju posledica poplava.
Vodene bujice najveću štetu su pričinile u opštinama Leskovac i Vlasotince, koje je juče obišao ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević, a pomoć stanovništvu u ugroženom području uputio je i Crveni krst Srbije. Stanovnici Vlasotinca ostali su bez vode sa gradskog vodovoda posle prekjučerašnjeg nevremena i neće je imati najmanje nekoliko dana. Do tada će se snabdevati cisternama i iz bunara koji nisu zagađeni. Bez vode su ostali i Grdelica i Lebane, a otežano je ili potpuno onemogućeno snabdevanje vodom i u više naselja leskovačke opštine. Prema podacima iz Štaba civilne zaštite, na području opštine Vlasotince je za manje od 24 sata poplavljeno više od 1.000, dok je u samom Vlasotincu poplavljeno oko 650 kuća. Među selima, najviše su stradala Sredor, gde su poplavljene 53 kuće i Stajkovce gde se pod vodom našlo oko 70 domova. U prekidu je saobraćaj od Vlasotinca prema Crnoj Travi, najmanjoj opštini u Srbiji, pa se do centra može doći jedino preko Vlasinskog jezera i Surdulice. U ovom području su srušena dva mosta i potpuno uništeno nekoliko stotina kilometara lokalnih puteva. Stanje na poplavljenom području vlasotinačke opštine se ipak polako stabilizuje. Najugroženijim porodicama iz vlasotinačkog romskog naselja, gde su pod vodom 43 domaćinstva u kojima žive 172 lica, obezbeđen je privremeni smeštaj u domu Partizan, pa će sanacija njihovih poplavljenih kuća biti jedan od prioriteta. U Štabu civilne zaštite još ne raspolažu sa sasvim preciznim podacima o broju poplavljenih domaćinstava i obradivog zemljišta. Predsednik Opštine Vlasotince Srđan Šušulić, čije je domaćinstvo takođe zahvaćeno poplavom, istakao je da je šteta ogromna i dodao da je vodostaj Vlasine prekjuče bio najviši od 1988. godine kada je katastrofalna poplava zadesila ovaj kraj. Iz Zavoda za javno zdravlje upozoravaju stanovnike pogođenog područja da ne koriste vodu za piće iz seoskih bunara, a mobilne ekipe lekara su stalno na terenu i kontrolišu vodu za piće i zdravstveno stanje stanovništva sa ugroženog terena.
U Nišu povećan rizik od žutice
Branislav Tiodorovć, epidemiolog Instituta za zaštitu zdravlja i član Kriznog štaba u Nišu, ocenio je da situacija u vodosnabdevanju Niša predstavlja dodatni rizik u epiodemiji žutice. „Nedostatak dovoljnih količina vode, koja je nužna za održavanje opšte i lične higijene, što je osnovna mera u suzbijanju žutice, višestruko povećava faktore rizika za oboljevanje od žutice. Nedostatak vode mogao bi dovesti do epidemije žutice, pa i crevnih oboljenja i u drugim delovima Srbije – upozorio je on. Todorović je prognozirao da će epidemja žutice u Nišu trajati bar još dve sedmice, posle čega bi trebalo da se svede na sporadične slučajeve. Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u Nišu je do sada registriovano 685 pacijenata sa dijagnozom heopatisa tipa A, među kojima je najuviše osoba od 20 do 40 godina.
Gradski štab za upravljanje kriznim situacijama u Nišu doneo je juče popodne odluku o zabrani korišćenja za piće vode iz vodovoda u delu grada sa desne obale Nišave. Voda iz vodovodu koju koristi ovaj deo grada proglašena je tehničkom zbog izuzetno velikog zamućenja izvora Krupac. Naime, saopšteno je da je voda kojom se snabdeva desna polovina Niša i do 35 puta mutnija od zakonom dozvoljene norme. Direktor javnog preduzeća Naisus Dragoslav Marković ocenio je da je „situacija alarmantna“ i precizirao da je gradu neophodno do 1200 litara vode u sekundi, a da se trenutno raspolaže sa nešto više od 850 litara, tako da nedostaje više od 30 litara vode u sekundi.
Požar u Grdelici, bez TV signala u Babušnici
Zbog dotrajalih instalacija, u koje je preko oštećenog krova prodrla voda, u Osnovnoj školi Desanka Maksimović u Grdelici prekjuče je izbio požar. Direktorica Stana Stanković ističe da je razlog vatrene stihije najverovatnije dotrajala instalacija i voda koja je prodrla u salu i podrumske prostorije. U gašenju vatre učestvovali su vatrogasne jedinice i zaposleni, a lakše su povređena dva pomoćna radnika.
Talas poplava koji je zapljusnuo babušničku opštinu imao je za posledicu da predajnik Berduj ostane bez struje, a žitelji ove opštine ne mogu da prate nijedan televizijski program, niti program lokalnog radija. U prekidu su i telefonske veze, kao i mobilna mreža 064. U Ljuborađi je odnet jedan most i pola drugog, pa je saobraćaj na putu Pirot – Leskovac obustavljen.
– Deo grada Niša sa pripadajućim selima sa desne strane reke Nišave snabdeva se vodom iz izvora Krupac koja ima zamućenje od 16 jedinica mutnoće, a po zakonu je dozvoljeno zamućenje od samo jedne jedinice mutnoće u redovnim prilikama, a šest jedinica mutnoće u vanrednim. Zbog toga se ova voda proglašava tehničkom i ne može se koristiti za piće i proizvodnju hrane do proglašavanja prestanka ove mere – navodi se u odluci niškog Kriznog štaba, koji je zaključio i da je voda koju koristi deo grada na levoj obali Nišave, koji obuhvata i centar Niša, fizički, hemijski i bakeriološki potpuno ispravna, tako da može služiti za piće i pripremanje hrane.
Zakonski urediti oblast zaštite od poplava
Profesor beogradskog Fakulteta za civilnu odbranu Vladimir Jakovljević upozorio je da, nakon novih poplava na jugozapadu Srbije, država treba što pre da zakonski uredi oblast zaštite od poplava. Jakovljević je za Radio Beta-RFI rekao da su jučerašnje poplave pokrenule pitanje odgovornosti države i njene spremnosti da preventivno deluje kako bi se sprečile takve situacije. „Ono što država u ovom trenutku može da učini jeste da zakonski uredi oblast zaštite od poplava i da vodoprivrednim organizacijama obezbedi finansijska sredstva kako bi mogle svakodnevno da kontrolišu vodotokove u Srbiji“, naveo je Jakovljević. Prema njegovim rečima, država uvek pažnju usmerava na velike reke – Dunav, Savu i Tisu, dok zaboravlja na manje koje su, međutim, problematičnije. „Velike poplave i negativna iskustva iz prošlosti nisu do sada navele državu da uvede odgovarajuće mere zastite“, dodao je Jakovljević.
U Leskovcu je u stalnom zasedanju Opštinski štab civilne zaštite, a predsednik Opštine Vladan Marinković, načelnik Jablaničkog upravnog okruga Slobodan Kocić i njihovi saradnici, obišli su skoro sva ugrožena naselja. Na Južnoj Moravi i njenim pritokama, oštećeno je nekoliko mostova, pa se saobraćaj odvija zaobilaznim putem. U prigradskim naseljima Bobište i Ančiki, koja su plavljena i 2005. godine, veliki broj domaćinstava se bori sa vodom koja je u nekim kućama dostigla visinu od metra, a voda je ugrozila i Lipovicu, Čekmin i druga severnija naselja. I u Pečenjevcima ima poplavljenih kuća, a vodu je teško ukrotiti zbog nepristupačnog terena i neplanski građenih kuća. Nivo Vučjanke, Južne Morave, Vlasine i Veternice u Leskovcu opada, a voda se povukla u korito kod sela Batulovce i Stajkovce, pa se saobraćaj od Leskovca ka Vlasotincu odvija redovno.
Predsednik Opštine Lebane Mića Stanković istakao je da je više sela lebanskog kraja ozbiljno pogođeno vodenom stihijom, a bilo je dosta problema i u gradu, jer su mnogi kanali bili zatvoreni.
Predsednik Štaba za odbranu od poplava pirotskog okruga Goran Tošić potvrdio je da se voda povukla i iz pirotskih naselja Rogoz i Prisjanski put, ali da je i dalje kritično u jednom delu naselja Barje. On je rekao da nema bojazni od poplava, jer se Rasnička reka povukla u korito, a povlače se i vode izlivenih reka u selima u podnožju Stare planine. Tošić je naveo da su svi izvori pijaće vode na području opštine Pirot epidemiološki ispravni i da je vodosnabdevanje uredno.
Predsednik Privremenog organa opštine Babušnica Ranko Janković potvrdio je da se voda povukla iz naselja Babušnica i pojedinih sela u toj opštini.
– Voda sa pumpe na izvorištu u Ljuberađi je isključena jer su bila potopljena postrojenja Fabrike vode i postoji mogućnost da je ona zamućena. Zbog toga smo obezbedili cisterne sa vodom iz Pirota i Dimitrovgrada. Mnoge fabrike ne rade, a đaci ne idu u školu – rekao je Janković, dodajući da je ovoj opštini, koja je prekjuče bila potpuno poplavljena, u ovom trenutku neophodan građevinski materijal, sredstva za higijenu, stočna hrana i brašno.
Štetu od poplave babušničke i pirotske opštine je još uvek nemoguće utvrditi, iako padavina juče nije bilo. Od poplav, međutim, i dalje strepe žitelji Bele Palanke, gde nabujala Nišava preti da se izlije. Predsednik opštine Bela Palanka Aca Spasić juče je potvrdio da je put ka selu Mokra u prekidu jer je reka srušila most. On je naglasio da se reka Nišava izlila kod sela Ljubatovica i kod Crvene Reke, gde je poplavila nekoliko kuća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.