Poreski inspektori su prilikom kontrole portala Južne vesti iz Niša postupali isključivo u skladu s poreskom regulativom i važećim zakonskim propisima, saopštila je juče Vlada Srbije, povodom zahteva medijskih i novinarskih udruženja izloženih na sastanku Koordinacione grupe za saradnju sa medijima.
– Na sastanku je posvećeno dosta vremena aktuelnom slučaju portala Južne vesti. Predstavnici medijskih i novinarskih udruženja zahtevali su informacije o ovom slučaju, a predstavnici vladinog tela izneli su činjenice da su poreski inspektori tokom kontrole rada tog portala postupali isključivo u skladu s poreskom regulativom i važećim zakonskim propisima. Razgovori o ovoj temi biće nastavljeni- navodi se u saopštenju izdatom povodom sastanka održanog u četvrtak.
Poreska uprava Ministarstva finansija Srbije prethodno je pokrenula proceduru prinudne naplate duga portala Južne vesti u iznosu od milion dinara i pre konačne odluke suda, iako, kako tvrde iz tog medija, nakon intenzivne šestomesečne kontrole nisu u poslovanju pronašli nijedan prekršaj.
Prema navodima Južnih vesti, poreski inspektori nisu pronašli nijedan prekršaj, ali su naložili tom mediju isplatu milion dinara na ime poreza i doprinosa za glavnog urednika, iako on nije u radnom odnosu u tom mediju, pozivajući se pri tom na propise koji to određuju, ali koji se odnose isključivo na javni sektor, odnosno javne medije.
U ovoj redakciji su kazali da su inspektori prilikom kontrole prekoračili svoja ovlašćenja jer su između ostalog posećivali komercijalne klijente ovog medija i njegovog osnivača Simplicity d.o.o., kako bi proverili zakonitost njihovog poslovanja- samo zbog povezanosti sa ovim medijem.
Oni su upozorili da su poreski inspektori uzimali kopije potpisanih ugovora između Južnih vesti i Delegacije EU u Srbiji, UN-om, OEBS-om i drugim donatorima i pokazivali ih klijentima i članovima porodice, objašnjavajući da je to „dokaz da taj medij radi za strane službe“.
„Potrebno je nastaviti dijalog“
Iz Vlade je juče, takođe, saopšteno da je na sastanku koordinacione grupe i Tima za dijalog, održanog juče sa predstavnicina devet medijskih i novinarskih udruženja, zaključeno da je potrebno nastaviti dijalog predstavnika izvršne vlasti i medijskih i novinarskih udruženja u cilju unapređenja i poboljšanja medijske scene u Srbiji.
Predstavnici šest medijskih i novinarskih udruženja, koji su članovi Tima za dijalog, zatražili su da se u narednom periodu razmatraju i rešavaju pitanja iz medijske sfere u cilju poboljšanja situacije na medijskoj sceni.
– Predložene teme obuhvataju odnos prema novinarima i medijskim udruženjima, bezbednost novinara, punu primenu medijskih zakona, podršku procesu izrade medijske strategije, završetak procesa privatizacije medija, razmatranje problema u konkursnom sufinansiranju medijskih sadržaja, pitanja izdvajanja javnih sredstava u medijskoj sferi, kao i pitanja pristupa informacijama od javnog značaja- navodi se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.