Aleksandar Stankov, Jelena Canić, LJubica Jocić, Milica Jovanović, Vesna Milić, Jovana Adamović, Bojana Cetković, LJubomir Filipov, Stefan Marković, Milan Zirojević, LJubiša Mitić, Aleksandar Kostić, Vanja Keser, Anđela Stojanović, Dalibor Milojković, Nikola Marković, Predrag Blagojević.
Oni svakog jutra odu na posao i obavljaju posao od javnog značaja, vredno i požrtvovano. Da nema njih, građani južne Srbije ne bi bili objektivno informisani o temama iz njihovog okruženja. Primili su brojne nagrade i priznanja profesije. Znamo ih i po tome što su jedan od retkih primera lokalnog medija u Srbiji koji je preživeo.
Ujedno, oni su i primer jednog od paradoksa Srbije – a to je da što smo bliži EU to smo od nje sve dalji.
Tu surovu realnost nameću, pre svega, institucije u Srbiji koje čine da se građani Srbije pred njima osećaju poniženo i poraženo.
Takva je situacija i sa medijima, koji su postavljeni na svoje mesto – kao suprotstavljena strana državi, kao neprijatelj koga treba držati pod kontrolom i što dalje od Kabineta.
Ne mogu se za stanje u medijima okriviti mediji, kada je ono direktna posledica ponižavanja demokratije i minimiziranja uloge institucija kao njenog ogledala. Novinari stalno kucaju na zatvorena vrata, probijaju glavom zidove, dovijaju se na razne načine da probiju blokadu koja se nameće i njima, ali i celokupnom društvu već decenijama.
Raznorazni uticaji – politički i ekonomski su kao omča o vrat uveliko ugušenim redakcijama, koja ih vuče na dno, dok se oni hvataju za svaku slamku. Zbog svega toga ne može da se govori o krivici medija zbog stanja u njima, jer veću odgovornost nose upravo oni koji sede za drugom stranom stola i drže moć u rukama.
Lekciju te moći su osetili novinari Južnih vesti. Možda je lakše zatvoriti oči pred situacijom jer ona nije u Beogradu i posle jednog dana coktanja i odmahivanja glavom zatrpati novim talasom kriza i skandala, ali Južne vesti su još nešto – velika opomena da oni koji imaju moć u rukama ne libe se i da je upotrebe i da ih nikakve EU integracije u tome neće sprečiti.
Jednostavno, Srbija još uvek nije tamo, u EU, ni glavom, ni duhom. Sve dok se ne budemo osećali kao građani EU, što nije uslovljeno članstvom u EU, pregovorima i poglavljima, bićemo zaglavljeni između sopstvenih nacionalizama i proganjani duhom prošlosti, zagledani u sopstvene granice.
Naravno, ne smemo zanemariti ono što najčešće doživljavamo kao tešku birokratiju. Otvaranje i zatvaranje poglavlja je proces kroz koji su prošle sve zemlje. Velika je pažnja usmerena na poglavlje 23 koje se tiče i nas, medija, a koje je ta slamka za koju se redakcije hvataju u sve težoj situaciji.
Za sada, međutim, institucije su zatvorene, pitanja se ignorišu, rad institucija koji plaćaju građani je u najvećoj meri tajna na bazičnom nivou, pravosuđe je podeljeno i utišano, jer trag koji vodi do njega otkriva podređenost politici.
I sve se to konstatuje i izveštajima EU o progresu Srbije, što svima daje nadu da neko iznad onih koji su iznad ipak beleži negativne poene i da će doći na red i mediji.
Tako postoji nada i da se zabeležio slučaj Južnih vesti i da će kolege uspeti da prevaziđu nedavnu demonstraciju moći i da njihov rad nije doveden u opasnost. Jer, to sigurno ne bi bilo po EU standardima, kojima deklarativno stremimo, a od kojih se toliko brzo udaljavamo.
Autorka je novinarka BIRN-a
Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.