Mađarska narušava jedinstvo Evropske unije 1Foto: EPA-EFE/ PATRICK SEEGER

Veoma je teško odrediti koja je „najneposlušnija“ od tri problematične članice Evropske unije – Mađarska, Rumunija ili Poljska, kada je reč o vladavini prava, ali važno je reći da je Finska, koja trenutno predsedava EU, zapretila da će usloviti fondove Unije poštovanjem zakona, što znači da novčana sredstva mogu da budu uskraćena državama koje prekrše pravila.

To je pokrenulo „gorak“ verbalni rat između Mađarske i Finske. Navedena situacija je veoma bizarna, budući da je reč o „fino-ugarskim zemljama“ koje su dosad imale izuzetno dobre odnose, kaže za Danas Erki Bahovski, spoljnopolitički novinar i bivši diplomata iz Estonije, komentarišući aktuelne probleme u vezi sa vladavinom prava u EU.

Naš sagovornik napominje da postoje samo tri „fino-ugarske“ države u svetu – Estonija je treća, i sve one pripadaju EU, „a otkako se Finska pridružila Uniji 1995. godine, uvek se zalagala za jedinstvo Unije, jer je to pomaže da se odupre ruskom uticaju“.

– Dakle, veoma je logično što Finska preuzima ove, možda, ekstremne korake da odbrani jedinstvo i vrednosti EU, jer Mađarska, jasno je, narušava to jedinstvo, što, naravno, ide naruku Rusiji. Istovremeno, Estonija se suočava sa teškim pitanjem – šta treba činiti? I da li mi, uopšte, nešto treba da preduzimamo? Kada se radi o jedinstvu EU, Estonija deli iste principe kao Finska, budući da jedinstvo EU takođe pomaže Estoniji da se odupre ruskom pritisku. S druge strane, Mađarska je, takođe, blizak partner u EU i ranije, zbog naših zajedničkih fino-ugarskih korena. Stoga, navedeno pitanje ostaje otvoreno, precizira Erki Bahovski.

Evropski mediji prenose da je prošlog meseca izbila svađa između Mađarske i Finske, nakon što su Finci preuzeli šestomesečno predsedavanje EU i predočili program tog predsedavanja javnosti. Kao jedan od ključnih ciljeva navedeno je „jačanje vladavine prava“, što uključuje mogućnost pokretanja člana 7 Unije, protiv Mađarske, zbog strahovanja o „političkom uplitanju u pravosuđe i gušenja slobode medija“. Na taj način, Finska je postala „neprijatelj“ u očima mađarskih vlasti. Premijer Mađarske Viktor Orban i njegovi saradnici pokrenuli su, kako ističu briselski portali, „seriju verbalnih napada na finske vlasti“. Između ostalog, sredinom jula mađarski sajt ORIGO, blizak vladi, objavio je tri teksta u kojima se tvrdi da je „pluralizam medija u ozbiljnoj opasnosti u Finskoj“, da „Finska nema nezavisan ustavno-pravni poredak“ i da je „ugrožena nezavisnost pravosuđa u Finskoj“. U svim tekstovima se upoređuje situacija u Finskoj i Mađarskoj i apologetski se odnosi prema mađarskim vlastima.

Viktor Orban je ocenio da je Evropska komisija „ponovo napala Mađarsku – potreban nam je jak nervni sistem da učtivo odgovorimo na pitanja naših prijatelja Finaca u vezi sa vladavinom prava“.

Helsinki: „Treba ostati hladne glave“

Zvanični Helsinki je odgovorio na optužbe Mađara, naglašavajući da je, prema izveštaju Reportera bez granica, Finska druga na listi država po slobodi medija. „Treba ostati hladne glave… Budući da Finska nastoji da osnaži poštovanje vladavine prava i zajedničkih vrednosti EU tokom svog predsedavanja EU, prirodno je da postoje pokušaji da nas diskredituju“, poručilo je Ministarstvo spoljnih poslova Finske.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari