U Osnovnom sudu u Ivanjici danas je nastavljeno suđenje za tragediju u kojoj su, 17. jula 2017. godine, nakon eksplozije u lučanskoj fabrici „Milan Blagojević – Namenska“, pognula dvojica radnika.
Od zadobijenih povreda u toj tragediji, preminuli su Milomir Milivojević (25) i Milojko Ignjatović (55).
Sudski postupak, koji je počeo 3. oktobra 2019. godine, vodi se protiv Radoša Milovanovića, dugogodišnjeg direktora lučanske fabrike, Vladimira Lončarevića, rukovodioca pogona Raketna goriva, i Toma Stojića, rukovodioca sektora Bezbednost i zaštita na radu, koji su negirali krivicu.
Osim Marka Mitrovića, glavnog svedoka i bivšeg radnika lučanske fabrike koji je dobio otkaz 2018. godine, nakon svog iskaza u istrazi, a koji je ponovio tvrdnje o tome da se u fabrici nisu poštovale procedure i mere zaštite na radu, da je u priručnom magacinu, u kome se dogodila eksplozija, umesto dozvoljenih 450 kilograma, bilo više od dve tone baruta, ali da se na kolicima prevozilo više od jednog bureta sa baritom, svedočio je i Milovan Milivojević, otac poginulog Milomira Milivojevića i, takođe, dugogodišnji radnik lučanskoj fabrici.
On je rekao da su „pored okrivljenih, za smrt njegovog sina krivi poslovođa Božidar Milošević, glavni poslovođa Ivan Pušica, izvršni direktor Predrag Ilić, upravnik B pogona Goran Jaćimović i pokojni Goran Jovašević“.
– Da je Božidar Milošević bio na radnom mestu, moj sin možda ne bi stradao. Možda bi sprečio da se natovari pet burića na elektrokolica, možda bi učinio nešto da ne dođe do te nezgode, kazao je otac nastradalog radnika i dodao da je „generalni direktor svakog petka pisao naredbe, koje su se odnosile na rad tokom vikenda u pogonu Raketna goriva“.
On je svedočio o staroj opremi za proizvodnju baruta, kao i o tome da je posle te tragedije, a po naređenju direktora, svuda u fabrici postavljen video nadzor, da je kupljena nova zaštitna oprema, novi burići od prohroma za transport baruta sa gumenim poklopcima i antistatik vrećama, nove prikolice za elektrovozilo za transport tih buradi.
„Bukvalno, sve se promenilo, samo nisu promenjeni rukovodioci i poslovođe, jer su podobni i poslušni“, kazao je Milivojević i istakao da su oni i dalje na svojim radnim mestima.
Kazao je i to da je objekat EO3, u kome su radnici stradali i koji je kako je rekao na dan nesreće „bio pun baruta“, „izgrađen bez građevinske i upotrebne dozvole i bez atesta“, a potom naveo da „nije radila protivpožarna zaštita“.
Tri meseca posle nesreće, kako je rekao, njega, njegovu suprugu i kćerku je pozvao na razgovor direktor Radoš Milovanović i u prisustvu ljudi iz fabričkog poslovodstva i sindikata, njegovoj kćerki ponudio posao, a supruzi je kazao da „bukvalno, može da bira radno mesto“ u fabrici.
On je naveo da je ponudu odbio i dodao da su, dan nakon razgovora sa generalnim direktorom, u njegovu kuću „došli Predrag Ilić, izvršni direktor, i Zoran Babić, predsednik fabričkog sindikata i rekli mu da „treba da prihvati ponudu direktora, jer bi trebalo da misli i na drugo dete“.
Nastavak suđenja 13. oktobra
Naredni pretresi su zakazani za 13. oktobar i 5. novembar, kada će se nastaviti ispitivanje oca nastradalog radnika i drugi svedoka.
Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.