Nemačka "rezervisana" prema nastavku evropskog puta Srbije 1Foto: EPA-EFE/ STEPHANIE LECOCQ

Biće preporučeno otvaranje samo jednog poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u EU, a predlog o otvaranju dva poglavlja u ovom trenutku bi predstavljao „suviše dobru vest“, kažu za Danas nezvanično predstavnici diplomatskih krugova iz Brisela, komentarišući današnje i sutrašnje zasedanje šefova država ili vlada Unije, okupljenih u Savetu EU.

Kako preciziraju diplomate, takav ishod u najvećoj meri uslovljen je „rezervama“ koje Nemačka pokazuje kada je reč o nastavku evropskog puta Srbije zbog „nedostatka napretka zvaničnog Beograda u poglavljima koja se odnose na uspostavljanje vladavine prava“.

Naši sagovornici preciziraju da će Savet EU uglavnom potvrditi zaključke šefova država EU (Saveta ministara EU) koji su početkom ove sedmice na sastanku ukazali da srpske vlasti „moraju da ostvare pomak u vladavini prava i poglavljima temeljnih prava, kao i u normalizaciji odnosa s Kosovom“. Prema tvrdnjama diplomata, ne očekuje se da Savet EU opširno u naredna dva dana diskutuje o procesu proširenja, „a što se Srbije tiče, sve je manje-više navedeno u tekstu koji su usvojili šefovi diplomatija Unije“.

Erki Bahovski, bivši estonski diplomata i spoljnopolitički novinar, kaže za Danas da će osnovne „tačke“ zasedanja Saveta EU biti strateška agenda Unije za narednih pet godina, klimatske promene i diskusija o kandidatima za rukovodeća mesta u novom sazivu institucija EU, te da će se razgovarati o „mešanju Rusije u izbore za EP“.

– Savet EU će, najverovatnije, odložiti početak pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom, a svakako će biti pomenuta i evropska perspektiva Srbije, uključujući davanje određenih pozitivnih signala, ukazuje Bahovski.

Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, ocenjuje za Danas, osvrćući se na zaključke šefova diplomatija Unije, da su članice EU umorne od ponavljanja istih rečenica – „evropska perspektiva Srbije postoji, pošto se ispune uslovi“.

– Reforme se sporo sprovode, a gorući problemi su svima jasni – reforma pravosuđa u cilju sklanjanja sudstva iz domena uticaja političara, povećanje kapaciteta sudova, tužilaštava i policije da „iznesu“ slučajeve organizovanog kriminala, pranja novca i korupcije do kraja i da zakoni konačno važe za sve, nezavisno koga znate i koliko para imate. Ponavlja se, kao i u izveštaju Evropske komisije, da su sloboda izražavanja i medijske slobode ozbiljno ugrožene i da se očekuje da medijska strategija bude usvojena i sprovedena na transparentan i inkluzivan način, ističe naš sagovornik.

„Kosovo nije jedini problem“

Beširi ukazuje da je netačno da je samo Kosovo problem. „Jasno je da nema napretka ka EU za Srbiju i Kosovo ukoliko se odnos ne stavi na prihvatljiv nivo. Međutim, pored pitanja Kosova, sijaset drugih problema sprečava građane Srbije da postanu deo EU. Tu se, pre svega, misli na nemogućnost zaštite prava građana kroz sudski sistem, veliku korupciju koja razara sve, a posebno ekonomiju, infrastrukturu, sudstvo, zdravstvo i školstvo… Ostaje pitanje da li izostaju reforme zbog nedostatka sredstava i ljudstva, što je sve veći problem, ili zbog činjenice da vladajuća elita, koja je pobedila 2012. na evropskoj agendi, nije toliko evropski nastrojena, napominje sagovornik Danasa.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari