Srbija stajanjem u mestu "juri" ka EU 1Foto: FoNet/ Vlada Slobodan Miljevic

Državni zvaničnici, uključujući ministarke Jadranku Joksimović i Gordanu Čomić, pribegavaju birokratskim frazama kako bi od javnosti pokušali da prikriju činjenicu da Srbija „stoji u mestu“, ili čak „čini korake u nazad“ na putu ka članstvu u EU, ocenjuju za Danas stručnjaci za pravo i evropske integracije, komentarišući nedavne izjave upućene na sastanku Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.

Na tom skupu organizacije civilnog društva su uglavnom izrazile nezadovoljstvo zbog neispunjavanja obaveza u pregovorima sa Unijom, ističući da zbog toga nije otvoreno nijedno novo poglavlje našoj državi ove godine, prvi put od 2014.

S druge strane, Jadranka Joksimović, ministarka za evropske integracije, poručila je: „Srbija ne kaska, Srbija menja pregovaračke strukture i prilagođava se metodologiji šest klastera“, a Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kazala je:“Glavni plan ministarstva u narednih godinu i po dana, između ostalog, je da se ocena o vladavini prava poveća za 20 posto i bude 2,64″.

Povodom takve retorike ministarki, Bojan Pajtić, bivši predsednik Demokratske stranke i profesor na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, kaže za Danas:

– Predstavnici režima namerno predstavljaju javnosti evropske integracije kao administrativno-tehnički proces. Ponašaju se kao da se evropska agenda ispunjava popunjavanjem formulara i obrazaca i kao da je dovoljno doneti zakone koji su harmonizovani sa direktivama EU, iako ih niko u Srbiji često i ne primenjuje.

– Ovakav narativ nije slučajan. Otkako je SNS preuzela upravljanje državom, svedočimo konstantnom poništavanju načela podele vlasti, obesmišljavanju parlamenta, ukidanju političkih i medijskih sloboda i etabliranju jednog čoveka kao apsolutnog gospodara Srbije. Znaju gospođe ministarke da približavanje evropskoj zajednici naroda ne podrazumeva samo realizaciju sopstvenih interesa, već i obavezu usvajanja vrednosti zapadne civilizacije: demokratije, vladavine prava, slobode medija, smenjivosti vlasti. S obzirom da bi usvajanje tih vrednosti nužno vodilo padu ovog režima, oni će nastaviti da nas bombarduju tehničkim floskulama, bez namere da učine išta što bi za Srbiju bilo blagorodno, a za njihov ostanak na vlasti – opasno, smatra Pajtić.

Govoreći na istu temu, Bojan Elek, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, navodi:

– Neotvaranje pregovora o novim poglavljima u 2020. je veoma jasna poruka Evropske unije da nije bilo napretka tako da, u najboljem slučaju, Srbija ne kaska već stoji u mestu. Međutim, najtačnije bi bilo reći da se vraća unazad, budući da su protekle godine brojne organizacije ustanovile urušavanje demokratije i vladavine prava, poput Fridom hausa, koji je Srbiju po prvi put svrstao među hibridne režime“.

– Pored ovoga, nova metodologija klastera nije detaljno razrađena niti je poznata institucijama EU i zemljama članicama, pa je nejasno čemu se to Srbija trenutno prilagođava. Nerazrađenu metodologiju je, između ostalog, kao razlog za izostanak reformi u 2020. pomenula i sama ministarka (Jadranka Joksimović, prim. aut.) na plenarnoj sednici NKEU prošlog četvrtka gde je učestvovala kao panelistkinja. Osim što ne mislim da su ocene poput školskih dovoljno dobar pokazatelj stanja vladavine prava u jednoj zemlji, unapređenje ove oblasti definitivno prevazilazi mandat bilo kog pojedinačnog ministarstva pa i Vlade u celini, tako da mi nije jasno na koji način može da se dođe do ovakvog rezultata kroz rad novog ministarstva, ističe Elek.

Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, poručuje za naš list da je izjava ministarke Joksimović „nemušti pokušaj pravdanja katastrofalnog položaja Srbije u evrointegracijama“.

– Vlast u Srbiji je toliko loša i neprijateljski nastrojena prema temeljnim vrednostima EU da to više nije mogla da ignoriše čak ni EU administracija, inače vrlo sklona da zatvori oči pred takvim stvarima. U istom kontekstu sagledavam i izjavu ministarke Čomić, naglašava Popović.

Nedim Sejdinović, novinar i medijski analitičar, konstatuje da su se Jadranka Joksimović i Gordana Čomić saživele sa okoštalim i ispraznim evrointegrativnim jezikom, kojem je u Srbiji svrha da sakrije prostotu države u kojoj živimo.

– A mi živimo shizofreniju: sa jedne strane pregovori, klasteri, strateški dokumenti, akcioni planovi, a sa druge – autokratski, potpuno nedemokratski režim u kojem se sve odluke donose u jednom kabinetu. Ovde ne postoji ni „I“ od institucija. U pozadini svega se, naravno, krije korupcija svemirskih razmera, o koju može da se očeše svako ko to želi, a uslov je da odustane od bilo kakvih demokratskih vrednosti i da po potrebi bude poslušan kao kakav pas, kevćući pod nogama gospodara. Najgora posledica svega je što će građanima Srbije, i to baš onim koji prirodno inkliniraju ka Zapadu, smučiti Evropsku uniju i evropske integracije. Ali ko zna, možda je to i cilj, ističe Sejdinović.

Pogoršanje stanja vladavine prava

Više od 70 nevladinih organizacija potpisalo je pre nekoliko dana saopštenje, u kojem se izražava nezadovoljstvo nedovoljnim napretkom u ispunjavanju obaveza u okviru pregovora o pristupanju EU. „EU nije otvorila ni jedno pregovaračko poglavlje sa Srbijom tokom 2020, a tokom 2019. je otvorila samo dva. Izvesno je da ovakva odluka Saveta Evropske unije proizilazi, između ostalog, iz negativnih izveštaja Evropske komisije i drugih relevantnih međunarodnih organizacija koje dovode u pitanje stanje demokratije u našoj zemlji. Odluka je prevashodno posledica realnog pogoršanja stanja vladavine prava, kao i manjka političke volje Vlade Srbije da učini ozbiljne napore da sprovede neophodne reforme, obezbedi nezavisnost pravosuđa, suzbije korupciju, omogući izražavanje i ispoljavanje političkog i svakog drugog mišljenja, obezbedi uslove za slobodu medija, kao i nezavisnost regulatornih i nezavisnih tela od političkog pritiska. Ovakvo stanje je neprihvatljivo imajući u vidu sve resurse kojima raspolaže Vlada, njenu deklarativnu posvećenost članstvu u EU, kao i tehničku i finansijsku podršku EU“.

Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari