Potrebno je obezbediti bolje mehanizme za podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela, što se pre svega odnosi na unapređenje stručnih službi pri tužilaštvima i sudovima, za koje građani sada ni ne znaju.
Ovo je jedan od zaključaka seminara za novinare o unapređenju izveštavanja medija o žrtvama i svedocima krivičnih dela koji je održan danas u organizaciji OEBS-a i konsultantske agencije Brendon.
U okviru seminara bilo je govora o novom nacrtu Nacionalne strategije za ostvarivanje prava žrtava, kojom se upravo predviđaju mehanizmi za olakšavanje postupaka za žrtve i svedoke. Time je predviđeno unapređenje infrastrukture sudova i tužilaštava kako žrtve ne bi morale da se fizički sreću sa osumnjičenim napadačima, osposobljavanje stručnih službi koje bi mogle da im pruže adekvatnu logističku i neku vrstu psihološke podrške i obezbeđivanje dodatnih prava za posebno osetljive grupe kao što su žrtve silovanja, nasilja u porodici, deca, žrtve trgovine ljudima ili zločina iz mržnje.
Takođe, prvi put se radi na tome da se u zakonodavstvo uvede termin „žrtva“ koji bi se razlikovao od dosadašnjeg termina „oštećeni“ i po obimu prava i podrške koju ova lica ostvaruju.
O ovome je govorila Milica Kolaković Bojović, stručna konsultantkinja za izradu radnog teksta nacrta strategije, kao i Tamara Mirović, zamenica republičkog javnog tužioca.
Misija OEBS-a u Srbiji, u okviru projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji“, organizovala je medijsku radionicu za novinare koji izveštavaju o pravosuđu, kriminalu, žrtvama kriminala i ljudskim pravima. Cilj radionice je doprinos profesionalnom izveštavanju, unapređenje rada novinara i podstrek dodatne senzibilizacije javnog mnjenja za pitanja ostvarenja prava i podrške za žrtve i svedoke krivičnih dela.
Novinari su kroz interaktivni rad sa predstavnicima pravosuđa i medijskim stručnjacima razmotrili način na koji se Srbija bavi unapređenjem prava žrtava, sprečavanje nasilja i viktimizacije, identifikovanje glavnih elemenata procesa unapređenja ostvarivanja prava žrtava i identifikovanje ključnih učesnika, specifičnosti izveštavanja o žrtvama i svedocima, njihovim porodicama i bliskim ljudima, ukazivanje na mogućnosti kojima mediji i sami mogu doprineti boljoj poziciji žrtava i kreiranju bezbednijeg, humanijeg i pravednijeg društva.
Ovaj projekat finansira Evropska unija u saradnji sa listom Danas. Sadržaj ovog projekta je isključivo odgovornost lista Danas i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja Evropske unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.