Vlasniku prvo budžetski novac, pa kupovina medija 1Foto: Stanislav Milojković

Pred Upravnim sudom u Nišu počelo je suđenje povodom tužbe Aleksandra Živadinovića, koji je bio jedan od zainteresovanih kupaca Niške televizije, protiv Ministarstva privrede Srbije.

Suđenje je zbog toga što je ministarstvo odbilo njegov prigovor da konzorcijum, čiji su ključni član niške Narodne novine, ne može kupiti NTV, jer Zakon o javnom informisanju i medijima zabranjuje da kupac medija bude „pravno lice koje se u potpunosti ili delimično finansira uz javnih prihoda“. Živadinović je u prigovoru naveo da su Narodne novine godinama unazad bile finansirane na taj način.

Kako saznajemo, pred Upravnim sudom je prošlog petka održana prva javna rasprava povodom Živadinovićeve tužbe, na kojoj su se pojavili i pravni zastupnici Ministarstva privrede, kao i „zainteresovano lice“ Slađana Ostojić, koja je uz Narodne novine član ovog konzorcijuma, a inače je i direktorka i glodurka Televizije Zona Plus, u vlasništvu sina Bratislava Gašića, bivšeg ministra odbrane i funkcionera SNS- a. U slučaju da bude nazadovoljan odlukama u upravnom postupku, Živadinoviću preostaje obraćanje Ustavnom sudu, a nakon toga i eventualni postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, što je on i najavio.

Predstavnik Ministarstva privrede je, navode naši izvori, sudu dostavio mišljenje Ministarstva kulture i informisanja da izdavači medija, koji dobijaju sredstva iz budžeta po osnovu konkursa za sufinansiranje javnog interesa u medijima „mogu biti kupci u postupku privatizacije, pod uslovom da nisu osnovani od strane Republike, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave“. Narodne novine su, inače, oktobra prošle na ovakvom konkursu iz niškog budžeta dobile 14,85 miliona dinara, a gotovo u isto vreme, kao ključni član konzorcijuma, „pobedile“ na javnom nadmetanju na kojem je NTV kupljena za manje od deset miliona dinara.

Pravni zastupnik Živadinovića je na suđenju izneo i podatke o finansiranju Narodnih novina novcem građana i mimo ovakvih konkursa. U Izveštaju o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji Saveta za borbu protiv korupcije, objavljenom prošle godine, navedeno je da su te novine, samo u periodu od 2009. do 2012. godine, i samo iz gradskog budžeta, dobile 49 miliona dinara. I podaci Uprave za trezor Ministarstva finansija pokazuju da je ovaj list od 2009. godine dobijao milionska sredstva iz gradskog i opštinskih budžeta. Ove novine su, inače, privatizovane 2006. godine, a kupio ih je jedan od članova niške porodice Radomirović.

Vidosav Radomirović je prethodno negirao je bilo kakve neregularnosti u postupku privatizacije NTV, ocenjujući da sve te uplate budžetskog novca Narodnim novinama „ne predstavljaju finansiranje iz javnih prihoda“. Prema njegovim rečima, ova medijska kuća je ta sredstva „zaradila jer je za njih pružala usluge u okviru svoje delatnosti“.

„Narodne“ su se našle u žiži javnosti i nedavno, kada je novinar te kuće Jovica Vasić skoro deset dana štrajkovao glađu ispred niške Policijske uprave, upozoravajući da njegove kolege, kako je rekao, primaju minimalac, rade na crno i u lošim uslovima, a ne dopušta im se sindikalno organizovanje. Vasić se odlučio na ovakav, radikalni protest pre svega zato što nadležne institucije, kojima je „ukazivao“ na probleme, „nikada nisu reagovale“.

Sporno mišljenje

Mišljenje Ministarstva kulture i informisanja „u korist“ aktuelnog vlasnika NTV, u koje je Danas imao uvid, potpisao je državni sekretar Novica Antić, a datirano je na 12. oktobar ove godine, što bi moglo značiti da Ministarstvo privrede nije imalo takvo mišljenje u trenutku kada je odbilo Živadinovićev prigovor, o kojem je inače odlučivalo pre skoro godinu dana. Takođe, mišljenje Ministarstva odnosi se samo na budžetski novac koji su Narodne novine dobijale na aktuelnim medijskim konkursima za sufinansiranje, a ne obuhvata i javna sredstva koje je ta kuća dobijala i izvan tih konkursa, po ugovorima sa lokalnom samoupravom i njenim institucijama i preduzećima.

– Ovo mišljenje nema obavezujuću pravnu snagu, koju ima jedino tumačenje organa koji je doneo Zakon o javnom informisanju i medijima koji sadrži ovu odredbu, a to je nadležni odbor Skupštine Srbije, kažu izvori Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari