Policija razmatra mogućnost da vlasnika zgrade Rana Plaza, koja se pre dve nedelje srušila u Daki, Bangladešu, optuži za ubistvo, pošto je žena jednog od tekstilnih radnika koji je u njoj poginuo uložila tužbu.
Zvaničnici su juče saopštili da je broj poginulih u najvećoj nesreći tekstilne industrije u toj zemlji dostigao 645. Šeuli Akter, žena Jahangira Alama, uložila je tužbu sudu u Daki, u kojoj je navela da su vlasnik zgrade, Mohamed Sohel Rana, i dvojica drugih „gurnuli u smrt“ njenog muža i ostale radnike. Alam je radio za Nju vejv stajls, jednu od pet fabrika odeće koje su imale prostorije u osmospratnici Rana Plaza, koja se 24. aprila srušila kada je jutarnja smena počela iako su se na njenim zidovima pojavile pukotine.
Vlasnik Nju vejv stajla Bazul Adan i lokalni vladin inžinjer Imtemam Hosain su druga dvojica koja se terete u tom slučaju. Sud je naredio policiji da istraži tužbe i lokalni šef policije Mohamed Asaduzman juče je rekao da će sada biti istražene moguće optužbe za ubistvo. U Bangladešu je za ubistvo predviđena smrtna kazna.
Devet osoba, među kojima su Rana i Adanan, već su uhapšene po drugim optužnicama. Rana je optužen za nemar i bespravnu gradnju, za koje je predviđana maksimalna kazna od sedam godina zatvora. Policija je saopštila da je do podneva broj žrtava dostigao 645. Nije poznato koliko je radnika još zarobljeno u ruševinama.
Arhitekta čija je firma konstruisala prvobitno predviđene spratove juče je rekao da zgrada nije bila predviđena za rad industrije. Masud Reza, arhitekta kompanije Vastukalpa Consultants, rekao je da je njegova firma konstruisala zgradu 2004. kao šoping centar. Zvaničnici su saopštili da je Rana bespravno dodao tri sprata i dozvolio fabrikama odeće da ugrade generatore. Veruje se da su vibracije iz industrijskih mašina i generatora doprinele njenom rušenju.
To je bila najveća nesreća u tekstilnoj industriji, koja je po razmerama prevazišla požar u njujorškoj fabrici Trajangl širtver u kojoj je stradalo 146 radnika 1911, kao i novije tragedije poput požara u i Karačiju, Pakistanu, u kojem je stradalo 259 radnika 2012. i požara u Bangladešu u kojem je poginulo 112 radnika, takođe u 2012.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.