Dok je bio centar hemijske industrije Šabac je bio crna tačka na ekološkoj karti Jugoslavije i Srbije. Posebno poguban po stanovništvo bio je sumpor dioksid, a o nekim drugim opasnim materijama uglavnom se ćutalo.
Prilikom velikih poplava 2014. godine skrajnuta od javnosti bila je urgencija načelnika generalštaba Ljubiše Dikovića da se neizostavno obezbedi generator za „Zorku“ kako ne bi došlo do akcidenta kobnih razmera.
Pokret „Zeleni Šabac“ da se ne bi nagađalo o opasnim materijama tražio je preko svoga poslanika u Skupštini Srbije Ivana Karića informacije o tome, ali se ne bi reklo da je sve otkriveno. Dr Dejan Pavlović, predsednik „Zelenih Šabac“ na sednici Gradske skupštine rekao je da se u odgovoru republičkih vlasti više skriva nego otkriva šta je sve lagerovano, pa čak i zaboravljeno u pogonima „Zorke“.
Pa se tako navodi 12 tona kondenzatora sa piralenskim uljima koji mogu prilikom požara da oslobode kancerogene materije opasnije od plutonijuma, tu je i devet tona olovno-srebrnog taloga koji se i dalje nalazi u krugu „Obojene metalurgije“, kao i 300.000 tona jarosit taloga koga treba ukloniti. Pavlović je naveo da se lično uverio da su u sefu nekadašnjeg „Zorkinog instituta“ držane soli cijanida, koji u dodiru sa vodom oslobađa veoma otrovni cijanid, što bi imalo nesagledive posledice po živi svet.
„Zeleni Šapca“ su pokrenuli akciju „Za Šabac bez opasnog otpada“ i prikupili 11.111 potpisa i to je predato Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine. Po zakonu, za uklanjanje opasnog otpada isključivo je nadležna država. S obzirom na složeni postupak uništavanja opasnih materija, to se uglavnom radi u inostranstvu. Jeste skupo, ali su najskuplji ljudski životi. Za sada nema zvaničnog odgovora republičkih vlasti, a prošle su dve godine od peticije. Za većinu građana sada kao Damoklov mač visi pretnja, dok se ne ukloni sav opasni otpad iz „Zorkinih“ pogona, od kojih su neki ruinirani i bez ikakve kontrole.
Iako je Šabac opozicioni grad, osnovna uloga države je da štiti svoje građane, ma kojeg političkog opredeljenja bili, sem ako nisu državni neprijatelji. Međutim, ovde se radi ne samo o nedostatku dobre volje već i o opasnom nemaru, jer su potencijalno ugroženi životi.
Ovaj projekat se reealizuje uz pomoć iz budžeta opštine Šabac.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.