Prava osoba sa invaliditetom i situacija u kojoj se nalaze interno raseljeni Romi sa Kosova su dve najslabije tačke u oblasti ljudskih prava u Srbiji. Osim toga, goruća pitanja su i položaj žena i LGBT populacije, sloboda medija i posleratna pravda, poručio je juče na konferenciji za novinare nakon petodnevnog boravka u Srbiji, komesar Saveta Evrope za ljudska prava Nils Muižnieks.

Kako je istakao, on je urgirao u Vladi Srbije da preduzme ambiciozne korake u deinstitualizaciji osoba sa invaliditetom. Velike institucije, dodao je, u kojima su smeštena ta lica nisu dobre i nisu u skladu sa Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom, a kao primer je naveo centar u Veterniku.

Muižnieks je podsetio da u Srbiji trenutno ima oko 23.000 interno raseljenih Roma, da većina živi u neformalnim naseljima, kao i da bi se samo 2,5 odsto njih vratilo na Kosovo.

– Prioritet vlasti treba da bude da sva deca idu u školu, jer u suprotnom nastaviće se začarani krug siromaštva i isključenosti iz društva, naglasio je komesar SE.

On je pozdravio održavanje Parade ponosa prošle jeseni, kao i dobru saradnju policije i LGBT organizacija, dodajući da treba nastaviti borbu protiv homofobije, transfobije i nasilja nad gej populacijom na radnom mestu. Takođe, dodao je da bi kazne za počinioce nasilja nad ženama morale da budu strožije.

Upitan o pritiscima na medije, Muižnieks je rekao da pritisci imaju različite forme i da ne moraju da dolaze direktno iz vlade već ona može poslati signale da joj se određeni ljudi, novinari ili medijske kuće ne dopadaju.

– Zato su važni signali i retorika koja se koristi. Voleo bih da vidim da se prevaziđe konfrontacija i retorika – „špijuni, izdajnici, agenti EU“, jer to nije dobro za medijsko okruženje, rekao je Muižnieks. Prema njegovom mišljenju, privatizacija medija koja je najavljena za ovu godinu bi mogla da promeni medijsku sliku u Srbiji. Takođe, on je pozdravio rad Komisije za istraživanje ubistava novinara, kao i odluku vlasti da zaštiti i obezbedi medije na jezicima nacionalnih manjina.

Svedoke da štiti Ministarstvo pravde, ne MUP

Komesar za ljudska prava Saveta Evrope Nils Muižnieks pozdravio je najnovija hapšenja u vezi sa istragom o genocidu u Srebrenici. On je, pak, rekao da bi program zaštite svedoka trebalo da iz nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova pređe u nadležnost Ministarstva pravde. „Nekažnjivost za ratne zločine, nestala lica, nedostatak bolje i adekvatne reparacije svim žrtvama ratova u bivšoj Jugoslaviji tokom devedesetih godina su ozbiljna pitanja koja vlasti moraju efikasno da reše“, ukazao je Muižnieks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari