Vlast ne voli kada citirate njihove izjave 1

Od početka emitovanja jutarnji program Novi dan koji se emituje na televiziji N1 radnim danom od osam do 10 sati gledaoci su brzo zavoleli.

Tome je zasigurno doprinela i urednica i voditeljka ovog programa Minja Miletić. Zamolili smo je da sa našim čitaocima podeli  svoja razmišljanja  o onome što uspešno i dobro radi.

* Šta po vašem mišljenju dobar jutarnji program treba zapravo da bude?

– Jutarnji program mora da bude mnogo više nego šalter za servisne informacije kao što su stanje na putevima, gužva u saobraćaju ili vremenska prognoza. On mora da ima svoju jasnu informativnu crtu, kritički osvrt na našu stvarnosti lišen svakog kritizerstva. Mora da otvori prostor za kulturu, pozitivne primere, uspešne pojedince koji mogu da nas sve motivišu, ali i da ne izbegava svaki problem. Koliko smo kroz Novi dan uspeli da odgovorimo na te izazove, neka gledaoci sude. Naše je da se trudimo.

* Koliko u živom programu kada događaji diktiraju tok emisije ima prostora za autorstvo i ličnu ideju?

– Svojim karakterom, reagovanjem dajete svakom minutu programa lični pečat. Zato volim živi program, moraš da pokažeš da umeš da se snađeš bez obzira kakve su okolnosti. Tu nema čitanja sa promptera i to su trenuci u kojima se jasno vidi da li imate talenat za ovakvu vrstu programa.

* Otvarali ste teme koje niko nije, da li je ono o čemu se govorilo u emisiji imalo odjeka, možete li navesti neki primer?

– Volim da ukazujemo na pojedinačne probleme i tako nateramo odgovorne da reaguju, ali pamtim jednu temu na koju je bilo dosta reakcija iako je možda ona na prvi pogled delovala krajnje bezazlena. Moje kolege iz Zagreba, Sarajeva i ja smo dogovorili da se bavimo temom jezika koji svi govorimo. Svoj stav o tome je iznela lingvistkinja Snježana Kordić rekavši da se u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini govori istim jezikom. To je pokrenulo lavinu reakcija i onih kompetentnih ali i onih manje stručnih koji su u ovakvom stavu videli nacionalnu pretnju.

* Kakva su iskustva u saradnji s političarima, bilo iz pozicije ili opozicije, budući da generalno ni jedni ni drugi ne vole da odgovaraju na neprijatna pitanja koja zanimaju građane?

– Ne bih tu delila političare na one iz redova vlasti i opozicije pošto imaju jednu zajedničku koja ih spaja i opisuje. Svi vole da dođu da razgovaraju o drugoj strani. Opozicija bi da kritikuje vlast, dok bi vlast da za sve loše u sadašnjosti optuži nekoga iz prošlosti. Opozicija ne voli kada ih podsećate na to takva su vlast bili ili da ih pitate kako bi oni drugačije radili, dok vlast ne voli kada citirate njihove izjave, obećanja i rokove koje često sami sebi postavljaju. Mislim da pitanja nisu ta koja su neprijatna, već odgovori koje dobijamo. Zato ne pravim razliku između toga kako razgovor vodim sa opozicijom ili onima koji su na vlasti jer su i jedni i drugi odgovorni za stanje u zemlji. Često u zamku upadnu opozicioni političari očekujući lak razgovor jer veruju da je dovoljno da budete protiv vlasti, umesto da govorite o svojim idejama i rešenjima.

* Postoji li neka situacija tokom rada na emisiji ili nečije gostovanje koje posebno pamtite?

 – Ima dosta replika koje pamtim da sam izgovorila, ali jedan razgovor je na mene ostavio utisak drugačiji od drugih. Na Biznis forumu Kopaonik imala sam prilike da razgovaram sa predsednikom Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimirom Kostićem, koji je govorio o nauci i obrazovanju. Pamtim rečenicu koju je on izgovorio na jedno od mojih ekonomskih pitanja a ona je bila „ja o ekonomiji verovatno znam manje od vas“. Želim da naglasim da sam daleko od nekoga ko bi mogao da se pohvali velikim ekonomskim znanjem. U mom slučaju to je na nivou opšte informisanosti i opšte kulture i upravo zato sam ostala pod utiskom velike skromnosti i odmerenosti čoveka sa tako velikim znanjem. Kod nas kao da se svi razumeju u sve, da je sramota reći da nešto ne znate ili ne umete. Mislim da u našem javnom prostoru nedostaje više pojedinaca kao što je profesor Vladimir Kostić.

Regionalna tema

* Novi dan je jedinstven po tome što ima i uključenja iz Zagreba i Sarajeva, kakva su iskustva u saradnji sa kolegama, razmenjujete li mišljenja?

– Imala sam svojih rezervi u prvom trenutku kada smo dogovarali takav koncept koji nijedna televizija u regionu ne praktikuje, da svakoga dana pokušamo da pronađemo teme koje će u isto vreme biti zanimljive gledaocima u Sarajevu, Zagrebu i Beogradu. Delovalo mi je to kao malo verovatno, a onda se ispostavilo, ne samo da imamo mnogo zajedničkih tema, nego imamo toliko ljudi koji nas povezuju, što pokazuje da ipak nismo slučajno do pre 25 godina bili u okviru iste granice. Verujem da regionalna tema daje poseban kvalitet Novom danu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari