Na današnji dan pre 80 godina, list Vreme pisao je o zapleni 185 gumenih opanaka kao još jednu pobedu vlasti protiv privatnika koji svojevoljno nameću visoku cenu, dok se na stranicama lista Pravda našao tekst o presudi stolara koji je finansijski ojadio seljanku iz Nemenikuća.
List Vreme se bavio borbom vlasti protiv privatnika koji sami diktiraju visoke cene svojih proizvoda.
Borba vlasti protiv skupoće kao i privatnika koji sami nameću visoke cene ne jenjava. Posle prodavačice mleka iz Sremskih Karlovaca koja je prodavala mleko po prekomernoj ceni i posle pada dvojice niških pekara koji su hteli da ojade narod skupim hlebom – na red je došao i obućar iz Caribroda.
Načelstvo caribrodskog Sreza je oduzelo i zaplenilo čak 185 pari opanaka. Opančar Atanas Petrović je konačno pao u ruke pravde, a istragu je vodio gospodin Života Stanković.
Atanas se tereti da je godinama prodavao gumene opanke po 150 dinara iznad dozvoljenog maksimuma cene gumenih opanaka.
Vlast je još jednim primerom pokazala kako se bori protiv sive ekonomije, a sa nestprljenjem iščekuju sudsku presudu ne samo građani građani Caribroda, već i čitave Jugoslavije.
Podsetićemo samo da je prodavačica mleka Katica Ranković dobila kaznu od dva dana zatvora i novčanu kaznu od 500 dinara, dok su niški pekari Živić i Jovanović dobili kaznu od pet dana zatvora i 500 dinara, odnosno 10 dana zatvora i 1.000 dinara za Jovanovića.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Pravda nas izveštava o konačnoj presudi krađe koja se odvila još pre dve godine.
Da bi razumeli kako je Milan Milić, stolar iz Beograda, uopšte došao do optuženičke klupe – napravićemo rekapitulaciju događaja.
Pre dve godine, Milan je krenuo na svadbu u Nemenikuće. Svedok sa svadbe koji je ostao anoniman primetio je da mu je Milan tražio cigaretu i da se onda „izgubio“ u gužvi. Posle sat vremena se, kako kaže očevidac i svedok, vratio sa cigaretama sa kojima je nudio sve prisutne, plaćao sviračima, počeo da lumpuje…
Ono za šta ga sud tereti se desilo baš u tih sat vremena Milanovog odsustva sa svadbe. Šetajući se selom, naleteo je na sada ojađenu seljanku Miroslavu Janković. Kako Miroslava navodi, Milan je svratio i zatražio malo hleba. Baš u momentu kada je Milan došao, Miroslava je slala dete u bakalnicu te je Milan video odakle je Miroslava izvadila pare.
Milan je na sudu priznao da je ukrao 120 dinara (koliko je bilo u kući Miroslave) kao i sve cigare.
Na sudu je kazao da je siromah, da u tom momentu nije imao ni dinara – te da se kaje zbog načinjenog dela.
Državni tužilac g. Pavle Pavlović nije imao milosti i nije uzeo njegovo finansijsko stanje kao olakšavajuću okolnost, te je za Milana zatražio maksimalnu kaznu.
Veće okružnog sudije za beogradski okrug koji čine g. Pavlović, g. Soldatović i g. Janković su doneli odluku da se Milan Milić, stolar iz Beograda, osudi na četiri meseca zatvora i na jednogodišnji gubitak časnih prava.
Zapisničar presude bila je gospođa Bešević.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.